okna
Porady

Co ile wymieniać okna na nowe?

Wymiana okien to jedna z najważniejszych inwestycji, która ma wpływ zarówno na wygląd domu lub mieszkania, jak i na dźwiękoszczelność pomieszczeń. Czas wymiany okien uzależniony jest od wielu czynników, o których warto wiedzieć, by w odpowiednim momencie podjąć najkorzystniejszą decyzję zakupową. Zatem, co ile wymieniać okna na nowe?

Wymiana okien Szczecin – jak rozpoznać okna potrzebujące wymiany?

Pierwszą wskazówką informującą właściciela o potrzebie wymiany okien może być wypaczona rama. Zazwyczaj związane jest ono z wiekiem okien, ponieważ jeśli taka sytuacja ma miejsce w przypadku nowych elementów wykończeniowych, najczęściej wynika to z wady fabrycznej i wymaga reklamacji. Natomiast w przypadku, w którym rama wykrzywiona jest w kilkuletnim oknie, może świadczyć to o nieodpowiednim montażu. Wypaczenie ma niebagatelny wpływ na szczelność produktu, dlatego w żadnym stopniu nie warto go bagatelizować. Szpara w oknie powoduje przedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz i wydostawanie się ciepłego na zewnątrz, co uniemożliwia utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach i przekłada się na większe rachunki za ogrzewanie. Wypaczenie okien jest jednym z podstawowych elementów wpływających na brak ich dźwiękoszczelności oraz przepuszczalność powietrza.

Wśród innych uszkodzeń kwalifikujących ten element wykończeniowy do wymiany można znaleźć niesprawność mechaniczną ramy lub systemu blokowania. Jeśli zaobserwujesz poważne uszkodzenia okien, bezzwłocznie warto zgłosić je fachowcowi, który na podstawie swojej szerokiej wiedzy oceni stan okien i zarekomenduje konkretne działania.

Wymiana okien – najlepszy czas na wybór nowych. Kiedy należy wymienić okna na nowe?

Mając do czynienia z poważną, niemożliwą do zniwelowania usterką, warto postawić na zakup nowych, wysokiej jakości okien. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z domu lub mieszkania, a właściciel nie narazi się na nader wysokie koszty w wyniku odkładania decyzji w czasie. Natomiast podczas generalnego remontu należy pomyśleć o ich wymianie przed ociepleniem elewacji, by później nie uszkodzić jej warstwy izolacyjnej. Okresem, w którym warto rozważyć wymianę okien, jest wiosna, lato bądź wczesna jesień, ponieważ mróz uniemożliwia jej wykonanie.

Zadaniem okien jest zabezpieczenie wnętrza domu lub mieszkania przed przedostaniem się do niego nie tylko zanieczyszczeń oraz zimnego powietrza z zewnątrz, ale również uciążliwych dźwięków. Właściwie wykonany montaż przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym, a także ochronę przed niekomfortowym hałasem przez cały rok. Wymiana okien to niejednokrotnie konieczność, aby warunki panujące w domu lub mieszkaniu były optymalne. Wybierając nowoczesne, wysokiej klasy rozwiązania można zapewnić sobie opłacalną inwestycję na lata, która przyniesie wymierne korzyści. To wyjątkowo istotna kwestia, na którą warto zwracać uwagę, by przebywanie w zaciszu domowym sprzyjało relaksowi oraz chwilowemu odseparowaniu się od świata zewnętrznego.