Mimo że oba rodzaje stanowią pomoc w walce z chorobami dotykającymi stopy, obuwie profilaktyczne to nie to samo co obuwie ortopedyczne. Oba często są ze sobą mylone, tymczasem spełniają zupełnie inne funkcje. Obuwie profilaktyczne to takie, którego zadaniem jest ochrona stóp przed powstaniem różnego rodzaju deformacji. Dlatego też noszenie butów profilaktycznych często zaleca się dzieciom. To one rosnąc i dojrzewając, najbardziej narażone są na wady aparatu ruchu.
Obuwie profilaktyczne – co to znaczy?
Co to jest obuwie profilaktyczne? Często określane jest również jako obuwie zdrowotne. Bardzo często stosuje się je u dzieci z odpowiednim kształtem i wielkością stóp. Jak sama nazwa wskazuje, obuwie to używane jest w celach profilaktycznych w zakresie patologii rozwoju aparatu ruchu. To, co wyróżnia buty profilaktyczne od normalnych to fakt, że pierwsze są nieco wyższe. Pozwala to na utrzymanie stopy we właściwym położeniu oraz zapobiega niekontrolowanym ruchom pięty w obie strony. Dlatego obuwie profilaktyczne może skutecznie zapobiegać na przykład wykoślawieniu stóp. Ponadto buty wyposażone są w specjalne paski mocujące, dzięki którym możliwe jest właściwe ułożenie dolnej części kończyny w bucie oraz zapewnia stabilność podczas stawiania kroków. Chodzenie w obuwiu profilaktycznym pozwala także na rozłożenie całego ciężaru ciała we właściwy sposób. Na rynku dostępne są różnego rodzaju buty profilaktyczne o odmiennych wzorach, kolorach i fasonach. Dzięki temu każdy może wybrać taki model, jaki najlepiej odpowiada jego indywidualnym oczekiwaniom. Ciekawym rozwiązaniem stanowią także sandały profilaktyczne sznurowane.
Kiedy obuwie profilaktyczne przyda się dziecku?
Buty profilaktyczne zaleca się tym, którzy mają nieodpowiednie wymiary lub kształt stóp. Skorzystać z nich powinny osoby borykające się z częstymi bólami dolnych części nóg i kręgosłupa. Jest to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy przez wiele godzin pracy muszą przebywać w tej samej pozycji. Jak wspomniano, buty profilaktyczne często noszone są przez dzieci. Dotyczy to choćby maluchów, które dopiero zaczynają chodzić. Ich noszenie zapobiega powstawaniu wielu różnych wad, na przykład koślawości bądź szpotawości. Należy jednak pamiętać o istotnym facie, że obuwie profilaktyczne noszone powinno być przez osoby zdrowe – to właśnie odróżnia je od butów ortopedycznych. Ma ono za zadanie zapobiegać powstawaniu wad, a nie leczyć. W tym drugim przypadku konieczne jest zastosowanie innego rodzaju obuwia medycznego.
Jakie są zalety noszenia obuwia profilaktycznego?
Jak można się domyślić, noszenie butów profilaktycznych wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim w ten sposób zapobiega się powstawaniu wielu poważnych zwyrodnień stóp. To skuteczny sposób na pozbycie się bólu i chodzenie w dużo bardziej komfortowych warunkach. Obuwie ortopedyczne ze strony
https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-chlopiec pozwala na prawidłowe rozłożenie masy ciała w trakcie chodzenia, dzięki czemu kręgosłup jest narażony na o wiele mniejsze obciążenie. Poza tym noszenie butów ortopedycznych zapewnia właściwą stabilizację. Dla osób, które przez wiele godzin pracują w pozycji stojącej, jest to szczególnie ważne.
Obuwie profilaktyczne dla dziecka – kiedy warto się na nie zdecydować?
Wielu rodziców często zastanawia się, kiedy zdecydować się na założenie dziecku butów profilaktycznych. Tak naprawdę można to zrobić od razu, kiedy tylko maluch zacznie chodzić. Pamiętać bowiem trzeba, że tego typu obuwie w żaden sposób nie różni się od zwykłych bucików dla dziecka, dlatego pociecha może bez problemu używać ich w ten sam sposób, co zwykłych. Wiedząc, co to znaczy obuwie profilaktyczne, zastanowić można się nad ich wyborem. Oferta na rynku jest naprawdę bardzo szeroka w przypadku butów dla dzieci obu płci. W sezonie letnim doskonale sprawdzą się sandały profilaktyczne dla dziewczynek i chłopców. Maluchowi będzie w nich wygodnie, a dodatkowo stopy będą właściwie chronione przed powstaniem różnego rodzaju wad aparatu ruchu. Tego typu obuwia można używać także jako kapcie do przedszkola lub szkoły.