alkohol
Porady

Ile można wypić alkoholu, aby móc legalnie prowadzić pojazd?

Zawartość alkoholu we krwi osiąga swój szczyt w ciągu 30 do 45 minut po spożyciu. Do czynników wpływających na wchłanianie i metabolizm etanolu można zaliczyć między innymi: płeć, hormony, spożywany pokarm, wagę ciała, genetykę. Wypity alkohol zostaje wchłonięty do krwiobiegu. Następnie ulega przemianie za sprawą enzymów, których ilość jest odpowiedzialna za tempo tej transpozycji. W zależności od indywidualnych predyspozycji spalanie 20–30 g czystego alkoholu zajmuje ok. 3 godziny.

Zdarza się, że przed imprezą zastanawiasz się, ile można wypić, żeby jechać na drugi dzień do pracy albo w dalszą trasę. Całkowite pozbycie się procentów z organizmu w końcu trochę zajmuje. A może już w trakcie spotkania z przyjaciółmi, po kolejnym drinku, pytasz sam siebie: “ile mogę wypić”? Alkomat w tej kwestii będzie niezastąpionym narzędziem, by sprawdzić, czy już możesz prowadzić. Innym pomysłem jest zastosowanie prostych przeliczników procentowych albo wirtualnych alkomatów, które działają na podobnej zasadzie. Należy jednak pamiętać, że u każdego człowieka metabolizowanie alkoholu przebiega inaczej i wszelkiego rodzaju programy wskazują jedynie orientacyjne dane. 

 

Alkomat – ile mogę wypić alkoholu, żeby jechać samochodem?

 

Obowiązujące w Polsce prawo pozwala prowadzić auto, jeśli stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila. Zatem, ile można wypić alkoholu, żeby jechać samochodem na drugi dzień? Tak naprawdę jest to bardzo trudne do wyliczenia, chociażby ze względu na brak informacji, w jakiej formie aktualnie jest nasz organizm. Tak więc, ile możecie wypić, żeby następnego dnia bezpiecznie prowadzić auto? Można zastosować nieprecyzyjne wyliczenia albo skorzystać z wielu dostępnych na rynku alkomatów. Urządzenia te są obecne od dawna w sklepach, ale jak powszechnie wiadomo, najlepiej zainwestować więcej i kupić alkomat z atestem. 

 

Jaki alkomat kupić?

 

Co, kiedy pomimo samokontroli i nieznacznego spożycia alkoholu, czujecie się oszołomieni i macie obawy przed prowadzeniem samochodu? Kupno alkotestu jest idealnym rozwiązaniem. Najlepszym wyborem byłby ten wyposażony w elektrochemiczny sensor, który jest także stosowany w policyjnych urządzeniach. Uwagę tutaj może przyciągnąć alkomat Alcofind AF-35, który umożliwia takie precyzyjne pomiary. Jest to jedno z najlepszych dostępnych na rynku urządzeń oferujące zdecydowanie bardziej wiarygodne i precyzyjne pomiary. 

 

Zalety i wady alkomatów elektrochemicznych

 

Przeglądając oferty sprzedaży, możemy się szybko zorientować, że mamy do wyboru dwa rodzaje alkomatów – półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Największą zaletą tych pierwszych jest niska cena, która, niestety, idzie w parze z niską jakością. Jak nietrudno się domyślić, te drugie będą miały odwrotne cechy. Jednak zaletą tego typu sensorów jest niezakłócony pomiar, nawet po myciu zębów, albo po żuciu gumy. Alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny jest dokładny, czuły, stabilny i długo działa. Do wad tego typu urządzeń można zaliczyć wysoką cenę w porównaniu do innych dostępnych na rynku alkomatów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wybierając alkomat Alcofind AF-5, możemy liczyć na zwrot kosztów w postaci dłuższej żywotności i braku konieczności wykonywania częstych kalibracji sensora.

 

Na pytanie, ile można wypić alkoholu, aby móc legalnie prowadzić pojazd, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przekroczenie dopuszczalnej normy stężenia alkoholu we krwi, o ile kierowca nie spowoduje kolizji, traktowane jest jako wykroczenie. Aby uniknąć przykrych konsekwencji spożywania alkoholu, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie samokontroli odpowiednim urządzeniem. Badając stan trzeźwości alkomatem, jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, czy nasz stan pozwala na jazdę samochodem. Należy pamiętać, że pomiar wykonany we własnym zakresie nie jest jednoznaczny z tym, co wykaże badanie policyjne. Warto więc zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie porównywalny do tych w samochodach patroli policji.

Takie urządzenie jak alkomat Alcofind AF-5 jest przeznaczone zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i niewielkich firm okresowo kontrolujących swoich pracowników. To świetne rozwiązanie dla osób, które dbają o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników na drodze. Jest to urządzenie wysokiej jakości. Wybór takiego alkomatu powinien być odpowiedni dla wymagających kierowców.