klimatyzacja
Porady

Ile trwa i jak często trzeba robić serwis klimatyzacji?

O licznych korzyściach wynikających z montażu systemu chłodniczego nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie gdy każde kolejne lato wydaje się być nieco cieplejsze niż poprzednie. Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu zapewnia utrzymanie komfortowej temperatury, która umożliwia efektywną pracę, naukę czy też odpoczynek. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to urządzenie jak każde inne, a więc do prawidłowego działania wymaga regularnej konserwacji. 

Serwis klimatyzacji

Zakup i montaż klimatyzatora to zazwyczaj długoterminowa inwestycja, bo liczymy, że z urządzenia będziemy korzystać przez wiele lat. Aby faktycznie tak się stało należy regularnie serwisować klimatyzator, najlepiej pod okiem doświadczonego specjalisty. Typowy system chłodniczy składa się z wielu elementów, na których mogą gromadzić się cząsteczki kurzu i brudu. Są to głównie filtry i cewki, ale drobiny mogą pozostawać także na wentylatorach. Konsekwencją zaniedbań jest zmniejszenie ogólnej wydajności urządzenia, ale prawdopodobne jest także uszkodzenie wewnętrznych elementów. Niesprawna klimatyzacja znacznie podnosi nasze rachunki za prąd, a w konsekwencji może powodować także kosztowne naprawy. Aby zabezpieczyć się przed tego typu ukrytymi kosztami, warto serwisować regularnie swoją klimatyzację. Nie chodzi tutaj o sam aspekt finansowy czy żywotność urządzanie. Wykwalifikowany serwisant w ramach przeglądu sprawdza jakość powietrza, a także kontroluje czy wewnątrz urządzenia nie rozwijają się drobnoustroje, pleśnie czy też bakterie. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i problemów zdrowotnych (związanych z alergią), powinniśmy serwisować klimatyzator przynajmniej raz w roku. Dość istotny jest także termin wykonanych prac. Najlepiej bowiem wykonać serwis tuż przed kolejnym sezonem. Z reguły to właśnie na wiosnę większość osób dokonuje tego typu prac, tak więc należy być przygotowanym na nieco dłuższy termin oczekiwania. Klimatyzator można także serwisować dwa razy do roku. Jest to wręcz wymagane w sytuacjach, gdy używasz klimatyzacji przez całą dobę lub twoje urządzenie stosuje zarówno funkcję chłodzenia, jak i ogrzewania.

Na czym konserwacja klimatyzacji?

Główną czynnością serwisową jest wymiana lub czyszczenia filtra powietrza. Jest to praca, którą możemy wykonać również samodzielnie w domu, o ile znamy rozmiar i typ filtra. Te dane są najczęściej udostępnione przez producenta w instrukcji obsługi. Kolejne prace serwisowe to sprawdzenie szczelności rur, a także czyszczenie otworów wentylacyjnych i całej jednostki pod kątem brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Najpoważniejsze usterki z reguły związane są z wyciekami czynnika chłodniczego, dlatego nie powinno się ignorować nawet jego małych ubytków. Niższy poziom płynu chłodniczego jest bezpośrednio związany z dłuższym okresem schładzania pomieszczenia. Po zakończeniu wszystkich prac konserwacyjnych urządzenie powinno pracować cicho i spokojnie, a standardowy serwis klimatyzatora nie powinien przekroczyć godziny.

Gdzie znaleźć dobry serwis klimatyzacji Kraków?

Gdy zbliża się termin serwisu klimatyzacji lub z wewnątrz konstrukcji dochodzą niepokojące dźwięki, powinniśmy czym prędzej znaleźć certyfikowanego specjalistę, który pomoże nam zadbać o urządzenie. Najłatwiej to zrobić wykorzystując sieć internetową, wystarczy na końcu dodać swoje miasto, na przykład Serwis klimatyzacji – Kraków, a następnie wybrać firmę, która najbardziej nam odpowiada. Regularne serwisowanie systemu chłodniczego zapewni nam wydajność przez długie lata eksploatacji. Ewentualne zaniedbania mogą spowodować spadek wydajności klimatyzacji, a także wzrost zużycia energii. Wybrany serwis klimatyzacji Kraków powinien być przede wszystkim sprawdzony – dobry fachowiec przejrzy wszystkie filtry, węże i lamele klimatyzatora, dzięki czemu ryzyko potencjalnych problemów z klimatyzacją w ciągu następnego roku znacznie się zmniejszy.