prawnik
Porady

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Życie nie zawsze układa się po naszej myśli. Na swojej drodze możesz napotkać przeróżne problemy, na które musisz znaleźć rozwiązanie. Niestety czasem bywają one tak trudne, że sami nie damy sobie z nimi rady. Mowa tu oczywiście o problemach prawnych, w których rozwiązaniu pomoże nam adwokat. W tym artykule dowiesz się, jak znaleźć dobrego adwokata oraz poznasz kilka niezwykle interesujących oraz przydatnych informacji dotyczących tego tematu.

Jak wybrać dobrego adwokata?

Prawnik pomoże ci rozwiązać twoje problemy, więc pierwszą kwalifikacją jest to, że musisz czuć się na tyle komfortowo, aby szczerze i całkowicie przekazać mu wszystkie fakty niezbędne do rozwiązania twojego problemu. Nikt, kogo słuchasz i nic, co czytasz, nie jest w stanie zagwarantować, że dany prawnik będzie dla Ciebie najlepszy i musisz ocenić to sam.

O czym należy wiedzieć podczas wyboru dobrego adwokata?

Obszar specjalizacji prawnika i wcześniejsze doświadczenie są ważne. Ważne jest to, aby Twój potencjalny adwokat posiadał specjalne certyfikaty oraz umiejętności do prowadzenia spraw, które Cię interesują. Możesz również zapytać o rodzaj spraw, którymi zwykle zajmuje się Twój prawnik. Warto też wiedzieć, jaki jest podział praktyki tego prawnika. Należy pamiętać, że większość prawników nie posiada certyfikatów specjalizacji, ale nie musi to oznaczać, że konkretny prawnik nie jest ekspertem w określonej dziedzinie, zwłaszcza gdy  prowadzi on dużą liczbę spraw w określonej dziedzinie praktyki.

Jak i gdzie znaleźć dobrego adwokata?

Istnieje wiele sposobów na znalezienie rzetelnego prawnika. Jedną z najlepszych jest rekomendacja od zaufanego przyjaciela, krewnego lub wspólnika biznesowego. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa prawna jest inna i że prawnik, który jest odpowiedni dla kogoś innego, może nie odpowiadać Tobie lub Twojemu problemowi prawnemu. Innym dobrym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę przykładowej frazy, takiej jak adwokat Lubin, a najlepsze oferty pojawią się same.

Czy zwykłe ogłoszenia są warte rozpatrzenia?

Pod pewnymi względami tak, reklamy są przydatne. Jednak zawsze uważaj, aby nie wierzyć we wszystko, co czytasz i słyszysz. W gazetach, książkach telefonicznych, reklamach radiowych, telewizyjnych i internetowych, a także korespondencji bezpośredniej, można zapoznać się z nazwiskami prawników, którzy mogą być odpowiedni dla Twoich potrzeb prawnych. Niektóre reklamy pomogą również określić obszar specjalizacji prawnika. Inne reklamy podadzą opłatę lub przedział cenowy za obsługę konkretnego typu „prostej” sprawy. Pamiętaj, że Twoja sprawa może nie mieć prostego rozwiązania. Jeśli prawnik podaje opłatę, upewnij się, że dokładnie wiesz, jakie usługi i wydatki obejmuje opłata, a jakie nie.

Czy przysługuje prawo do korzystania z darmowych usług prawnika?

Jeśli zostaniesz oskarżony o popełnienie przestępstwa, Rzeczpospolita Polska gwarantuje Ci prawo do bycia reprezentowanym przez prawnika w każdej sprawie, w której możesz zostać skazany na karę pozbawienia wolności.