rolety
Porady

Rolety na okna dachowe – jakie wybrać?

Okna dachowe to niekiedy jedyne rozwiązanie w przypadku skośnego poddasza. Mają inną konstrukcję niż okna tradycyjne. Aby skutecznie chronić pomieszczenie przed wpadającymi promieniami słonecznymi, należy więc zastosować inny rodzaj rolet. Dzięki temu będzie można wygodnie korzystać z komputera, oglądać telewizję, czy po prostu chronić pomieszczenie przed zbytnim nagrzewaniem się. Rolety dachowe (Kraków) dostępne są w wielu rodzajach. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z najpopularniejszymi z nich, poznać ich wady i zalety.

Rolety dachowe Kraków — rodzaje

Zakup rolety to zwykle inwestycja na długie lata. Zakup powinien być więc dobrze przemyślany. Dzięki temu użytkownik będzie mógł cieszyć się doskonałą izolacją termiczną. Podstawowym podziałem są rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Czym się różnią? Rolety zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie, jeżeli domownikom zależy na świetnej izolacji termicznej. Decydując się na takie rozwiązanie można dbać o komfortowe warunki zarówno zimą, jak i latem.

Ponadto roleta zewnętrzna skutecznie chroni okno przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak grad, deszcz, czy różnego rodzaju pyły. Jej konstrukcja opiera się na zastosowaniu aluminiowych lameli, które są dodatkowo wzmocnione tworzywem sztucznym. W sklepach dostępne są modele sterowane manualnie, jak również w pełni elektryczne, obsługiwane za pomocą pilota. Należy jedynie pamiętać, że przynajmniej raz na pół roku, lamele trzeba dokładnie wyczyścić.

Rolety dachowe wewnętrzne

Dużo większą popularnością cieszą się jednak rolety wewnętrzne. Przemawia za tym przede wszystkim ich niższy koszt, a także funkcje dekoracyjne. Rolety dachowe (Kraków) wewnętrzne dostępne są w wielu rodzajach. Najchętniej wybierane są te osadzone na prowadnicach. Daje to możliwość rozwijania ich do wybranej długości. Rolety wewnętrzne zaciemniające są wzbogacone o aluminiową powłokę znajdującą się po wewnętrznej stronie. Sprawia to, że te modele odznaczają się świetnymi właściwościami zaciemniającymi oraz termoizolacyjnymi.

Rolety plisowane oraz żaluzje okienne to najbardziej tradycyjne modele, odznaczające się prostą konstrukcją oraz niższą ceną. Należy jednak pamiętać, że rolety do okien połaciowych różnią się budową, w porównaniu z tradycyjnymi roletami. Zastosowanie rolet rzymskich lub dzień-noc nie sprawdzi się w przypadku tych okien, będą one bowiem zwisać i nieestetycznie wyglądać. Dlatego też w roletach do okien dachowych stosuje się mechanizm sprężynowy, który skutecznie utrzymuje materiał w pożądanej pozycji.

Rolety na okna dachowe — które wybrać?

Wybór odpowiednich rolet na poddasze to indywidualna kwestia. Jest uzależniona przede wszystkim od tego, ile użytkownik chce zapłacić za odpowiedni model. Rolety dachowe (Kraków) wewnętrzne są z pewnością tańsze i dużo łatwiejsze w montażu. Są też dostępne w wielu wzorach i kolorach, co umożliwia dostosowanie ich do wystroju pomieszczenia. Jeżeli jednak domownikom zależy na doskonałej izolacji termicznej, dużo lepszym rozwiązaniem okażą się aluminiowe rolety zewnętrzne.