Technologia

Jak podłączyć światłowód?

Dziś szybkie łącze internetowe staje się już standardem. Przede wszystkim mowa tu o szybkim internecie światłowodowym. Coraz więcej miast i wsi ma do niego dostęp. Dzięki tej technologii możliwe jest korzystanie z internet Netii w Krakowie o bardzo dużej prędkości. Choć większość osób słyszała o światłowodzie, to nie każdy jednak wie, jak to właściwie działa i w jaki sposób można do niego mieć dostęp.

Czym jest światłowód?

Zacząć trzeba jednak od wyjaśnienia tego, czym tak naprawdę jest światłowód. To włókno, które składa się z rdzenia otoczonego płaszczem. W nim odbywa się propagacja światła za sprawą wykorzystania zjawiska określanego jako całkowite wewnętrzne odbicie. Ważne, aby wyjaśnić, czym jest kabel światłowodowy. Zawiera jedno bądź więcej wspomnianych włókien prowadzących impulsy światła. Cechuje je znacznie większa przepustowość w porównaniu z kablami miedzianymi. Dodatkowo są trwałe i wytrzymałe, co sprawia, że ich żywotność będzie dłuższa. Dziś światłowód jest już podstawową technologią, na której opiera się działanie większości sieci komórkowych i internetowych. Użytkownik podłączony do sieci światłowodowej może korzystać ze stabilnego i szybkiego internetu. I co ważne, działania nie zakłócają żadne negatywne warunki atmosferyczne. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, jak podłączyć światłowód.

Technologia FTTH

FTTH to technologia umożliwia podłączenie światłowodu do samego gniazdka w mieszkanku lub w domu. Korzystanie z tej technologii wiąże się z wieloma korzyściami, które odczuwalne są dla każdego użytkownika. Wśród nich wymienić można choćby bezawaryjność, małe opóźnienia oraz bardzo szybkie wysyłanie i pobieranie plików. Z roku na roku z technologii FTTH korzysta coraz większa liczba użytkowników. Tym bardziej że dostęp do niej jest coraz łatwiejszy i tańszy. Przykładem oferty internetu mobilnego i światłowodu we Wrocławiu może być propozycja dostępna na stronie kup-uslugi.pl. Usługodawcy oferują coraz korzystniejsze i atrakcyjniejsze oferty dla swoich klientów i użytkowników.

Internet światłowodowy – jak podłączyć?

Przede wszystkim podkreślić trzeba, że wybór usługodawcy w zakresie dostępu do internetu światłowodowego jest bardzo ważny. Wszelkie prace montażowe muszą być bowiem realizowane przez wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest tu nie tylko to, aby wszystko działało prawidłowo, kable powinny być również schowane. Wszystko po to, aby ich położenie nie wpływało negatywnie na estetykę pomieszczeń. Odpowiadając na pytanie, jak podłączyć światłowód, wskazać należy na dwa sposoby. Pierwszym jest przyłączenie światłowodu drogą ziemną, drugim podłączenie metodą napowietrzną.

Podłączenie światłowodu drogą ziemną i metodą napowietrzną

Światłowód drogą ziemną najczęściej podłączany jest do nowych budynków. Prace rozpoczynają się od wykonania wykopu do najbliższego słupa energetycznego, który znajduje się na posesji. Jeśli znajduje się poza terenem, wówczas drogę ustalić należy z siecią energetyczną. Wykonany powinien być na głębokość 0,7 m. Kabel światłowodowy znajdujący się w rurze osłonowej należy poprowadzić możliwie jak najbardziej w linii prostej. Omawiając temat, jak podłączyć internet mobilny i światłowód we Wrocławiu, nie można zapomnieć o metodzie napowietrznej.

Metoda ta jest z kolei najczęściej stosowana w celu podłączenia internetu światłowodowego do budynków już istniejących. Wadą tego typu podłączenia może być to, że instalacja będzie narażona na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Samo zamontowanie nie jest jednak skomplikowane. Kabel światłowodowy podwiesza się od najbliższego słupa niskiego napięcia i prowadzi do możliwie najwyższego punktu budynku. Teraz pozostaje kwestia instalacji światłowodu wewnątrz obiektu. Kable światłowodowe nie mogą być zgięte pod kątem 90 stopni. Ewentualne zakrzywienia muszą być dokonywane po łuku. Kabel doprowadzany jest do miejsca, w którym stać ma router. W tym miejscu instaluje się tzw. przyłączenie światłowodowe.