dom
Porady

Jak przeprowadzić remont domu?

Każdy, nawet najlepszy pomysł na urządzenie danego wnętrza z czasem może się po prostu znudzić – nie ma w tym nic dziwnego. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić szybki i niezbyt kosztowny remont domu, aby uzyskać efekt odświeżenia, o który Ci chodzi. Istnieje kilka sposobów na to, aby przestrzeń rzeczywiście mogła zmienić się nie do poznania. Co ważne, nie trzeba od razu wynosić wszystkich mebli lub zmieniać układu ścian – dobrze jest podejść do tego remontu z pomysłem, a efekt na pewno będzie zadowalający.

Wymiana dodatków i dekoracji

 

Zmiana dodatków to chyba najprostszy sposób na to, aby odmienić każde pomieszczenie bez konieczności przeprowadzania zaawansowanego remontu domu. Tym, co zawsze bardzo mocno wpływa na odbiór danego pomieszczenia, są zasłony – ich wymiana może więc zrobić ogromne wrażenie. Poza tym warto także zdecydować się na zakup nowych lamp oraz dywanów. Zawsze można dodać do wnętrza jakiś bibelot lub zawiesić półki. Inny pomysł to kupienie pięknych, ceramicznych donic oraz wsadzenie w nie wysokich palm, które pozwolą na stworzenie tropikalnego klimatu. Można dodać oświetlenie punktowe, sprawiające, że wnętrze stanie się znacznie przytulniejsze. Sprawdzonym patentem będą też nowe poduszki czy koce. Pamiętaj, że to właśnie dodatki bardzo mocno wpływają na charakter mieszkania i czynią je wyjątkowym.

Prace malarskie w całym domu 

Malowanie ścian w mieszkaniu wymaga znacznie więcej pracy, pozwala jednak na niemalże całkowitą metamorfozę wnętrza, a dodatkowo daje możliwość odświeżenia ścian. Trzeba zakupić wszelkie niezbędne akcesoria jak pędzle, wałki oraz kuwetę na farbę. Na pewno nieodzowna okaże się także drabina. Możesz zdecydować się na jakiś kolor katalogowy bądź pokusić się o samodzielne wymieszanie barwników z białą emulsją, aby stworzyć pożądany odcień. Co jednak w przypadku, kiedy na Twoich ścianach już coś się znajduje?

  • Wszelkie naklejki ścienne, tapety czy inne dekoracje można po prostu zdjąć, a następnie zastosować szpachlę elastyczną, szybkoschnącą. Po jej stwardnieniu wystarczy papierem ściernym idealnie wyrównać powierzchnię ściany.
  • Jeśli w Twoim wnętrzu znajdują się panele ścienne – niekoniecznie musisz je demontować w całości. Malowanie paneli ściennych pozwoli całkowicie zmienić ich charakter, co, być może, przypadnie Ci do gustu. Elementy muszą jednak zostać do tego celu odpowiednio przygotowane, zwłaszcza jeśli wiszą na ścianach dobrych parę lat, co sprawiło, że mogły ulec zabrudzeniu. Panele ścienne powinno się wyczyścić, a następnie przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Do ich pomalowania wybierz farbę dedykowaną do materiału, z którego zostały wykonane. 

Wprowadzenie mocnego kontrapunktu do wnętrza

Jeśli do tej pory pokój utrzymany był w jasnej, delikatnej kolorystyce, podczas remontu, być może, będziesz chciał wykonać jakąś ciekawą dekorację, która już od drzwi zwróci na siebie uwagę. Istnieje na to kilka sposobów, chociażby poprzez:

  • malowanie paneli ściennych na jakiś wyrazisty, ciemny i intensywny kolor, na przykład granat lub też butelkowa zieleń. Na takiej ścianie można później powiesić druciane, złote półki, złote kosze lub plakaty w złotych ramach. W ten sposób uzyskasz piękną, kontrastującą z innymi ścianami aranżację, która jednocześnie cechuje się elegancją;
  • zastosowanie lameli ściennych, a więc wąskich, ale długich desek, które najczęściej układa się rzędami w pionie tak, aby były idealnie równoległe względem siebie. Taka dekoracja wprowadza do wnętrza ład i harmonię, jest nowoczesna oraz pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Farba, która znajdzie się w roli tła pod lamele, może mieć ciekawy, kontrastujący z nimi kolor;
  • wybranie ciekawej tapety lub fototapety, która stworzy nowoczesną aranżację. Może to być środek lasu tropikalnego albo rośliny z łąki kwietnej delikatnie unoszące się za kanapą – ogromny wybór wysokiej jakości modeli pomoże Ci udekorować każde mieszkanie;
  • powieszenie zaskakujących plakatów w ramach w jakimś ciekawym układzie.