Światła to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu. Mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno osób podróżujących danym pojazdem, jak i wszystkich innych użytkowników drogi. Z jednej strony zapewniają odpowiednią widoczność, nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia. Z drugiej sprawiają, że sam samochód jest widoczny dla innych kierowców. Pozwalają również na sygnalizowanie zamiaru wykonania różnych manewrów, takich jak hamowanie czy skręcanie.
Rodzaje świateł w samochodzie
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie. Wiedza dotycząca ich typów i przeznaczenia jest niezbędna do tego, aby korzystać z nich prawidłowo. Kierowca w czasie jazdy sam musi zazwyczaj decydować, jakich świateł używać w danym momencie. Odpowiednie korzystanie z nich jest niezbędne do bezpiecznej jazdy. Zasadniczo światła w samochodzie można podzielić na kilka rodzajów:
- Światła do jazdy. Ich zadaniem jest oświetlanie drogi znajdującej się bezpośrednio przed samochodem. Są potrzebne nie tylko w nocy, bowiem nawet w ciągu dnia znacznie poprawiają widoczność.
- Światła sygnalizacyjne. Należą do nich m.in. kierunkowskazy. Za ich pomocą kierowca sygnalizuje innym użytkownikom drogi o zamiarze wykonania określonego manewru.
- Światła specjalnego przeznaczenia. Są to na przykład światła przeciwmgłowe. Wykorzystywane tylko w szczególnych warunkach.
Jak można zobaczyć pod adresem https://automotors.eu/Lampy-tylne-c337 , istnieje wiele typów i modeli świateł samochodowych. Dzięki dokładnemu poznaniu wszystkich z nich można korzystać z nich w najlepszy sposób.
Światła do jazdy
Światła mijania
Pierwszy i podstawowy rodzaj to światła mijania, potocznie nazywane „krótkimi”. W wielu krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce, są one obowiązkowe przez cały dzień, nawet w godzinach, kiedy jest jasno. Samo ich włączenie znacznie zwiększa widoczność danego samochodu, również w ciągu dnia. Głównym ich zadaniem jest oczywiście oświetlanie drogi znajdującej się bezpośrednio przed samochodem. Bardzo ważne jest odpowiednie ich ustawienie, bowiem nie mogą oślepiać samochodów jadących z naprzeciwka. Alternatywą dla standardowych świateł są tu światła barwy białej. W wielu samochodach są montowane fabrycznie, w innych można zamontować je za stosunkowo niewielkie pieniądze. Są tańsze w eksploatacji, choć zapewniają nieco gorszą jakość oświetlenia.
Światła drogowe
Potocznie nazywa się je „długimi”, co samo w sobie wskazuje, że zapewniają znacznie lepsze oświetlenie i widoczność na o wiele dłuższym odcinku przed samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na ustawienie i większą moc, mogą całkowicie oślepić kierowcę jadącego z naprzeciwka. Z tego powodu konieczne jest ich wyłączenie odpowiednio wcześniej. Światła drogowe są bardzo ważne szczególnie w nocy. Warto z nich korzystać tam, gdzie nie ma ryzyka oślepienia kogokolwiek, a jednocześnie droga jest słabo widoczna.
Światła do sygnalizowania manewrów
Kierunkowskazy
Poznawanie, jakie mamy światła w samochodzie, najlepiej jest zacząć od tych najprostszych z nich. Do tego grona z pewnością należą kierunkowskazy, bez których poruszanie się po drodze byłoby bardzo niebezpieczne. Co prawda nie oświetlają one w żaden sposób otoczenia, ale sygnalizują to, że kierowca ma zamiar skręcić w określonym kierunku. Są one umieszczone zarówno z przodu, jak i po bokach i z tyłu auta. Dzięki temu są dobrze widoczne dla obserwatora z każdej strony.
Światła hamowania
Dzięki światłom hamowania kierowca jadący z tyłu widzi wyraźnie, że samochód przed nim zaczyna zwalniać. Wizualne ocenienie prędkości drugiego pojazdu jest bardzo trudne, szczególnie kiedy mamy na to jedynie krótki moment. Sprawnie działające światła hamowania pozwalają na uniknięcie wielu bardzo groźnych sytuacji.
Światła cofania
Analogicznie jak w punkcie wyżej, w momencie wrzucenia biegu wstecznego z tyłu samochodu powinna zapalić się niewielka lampka. Dzięki temu kierowca znajdujący się za pojazdem wie, że zaraz zacznie on cofać.
Światła awaryjne
Wciśnięcie odpowiedniego przycisku na desce rozdzielczej powoduje włączenie świateł awaryjnych. W takiej sytuacji wszystkie kierunkowskazy zaczynają pulsować. Sygnalizuje to, jak sama nazwa wskazuje, wystąpienie awaryjnej sytuacji na drodze. Może to być konieczność nagłego zatrzymania się na poboczu lub potencjalne niebezpieczeństwo na drodze przed samochodem.
Światła specjalne
Warto również wiedzieć, jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie, które mogą przydać się w szczególnych warunkach. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim światła przeciwmgłowe. Jazda we mgle jest zawsze bardzo niebezpieczna, ze względu na mocno ograniczoną widoczność. Światła przeciwmgłowe przynajmniej w pewnym stopniu redukują ten problem. Ponadto sprawiają, że dany samochód jest o wiele lepiej widoczny dla innych.