mieszkanie
Porady

Jakie mieszkanie wybrać?

Decyzja o zakupie mieszkania powinna zostać dobrze przemyślana. Jest to stosunkowo spora inwestycja, która najczęściej wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem kredytowym. Niemniej cena to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie. O czym jeszcze należy pamiętać? 

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę? 

Jak wybrać mieszkanie marzeń? Przede wszystkim konieczne jest określenie własnych potrzeb. W tym celu warto ustalić kilka kwestii, jak budżet przewidywany na zakup, wykończenie i umeblowanie, ile osób będzie na stałe korzystać z mieszkania, ilość pomieszczeń, czas oczekiwania na otrzymanie kluczy, rynek pierwotny czy wtórny, preferowana lokalizacja oraz dodatki w postaci garażu, miejsca parkingowego czy piwnicy.

Układ pomieszczeń to wbrew pozorom kwestia drugorzędna. Kupując mieszkanie na etapie budowy, można omówić ewentualne zmiany w położeniu ścian działowych bezpośrednio z deweloperem. Istnieje także możliwość dokonania wyburzeń tuż po odbiorze mieszkania. 

W przypadku lokalizacji ważna jest także sama okolica. Warto wcześniej zapoznać się z opiniami o konkretnej dzielnicy, jeżeli nie znasz miasta, w którym planujesz zakup nieruchomości. Dowiesz się w ten sposób o ewentualnych zagrożeniach i niedogodnościach, np. korkach, braku przedszkola czy kompleksu sportowego w pobliżu. 

Kupno mieszkania – porady

Przed ostatecznym wyborem, jakie mieszkanie kupić, najlepiej zapoznać się z różnymi ofertami. Czytaj je dokładnie i zwracaj uwagę na szczegóły. Sprawdzaj, co wchodzi w skład ceny, a za co trzeba zapłacić osobno. Zdarza się bowiem, że miejsce postojowe lub komórka lokatorska są wliczona już do ostatecznego kosztu mieszkania. Zawsze możesz też negocjować warunki umowy z deweloperem lub prywatnym właścicielem.

Jeżeli kupujesz mieszkanie z drugiej ręki, koniecznie udaj się do niego osobiście przed finalizacją transakcji. Zabierz ze sobą fachowca z zakresu budownictwa, który sprawdzi stan techniczny wnętrza. Niska cena nie bierze się znikąd. Może być podyktowana zarówno potrzebą pozyskania szybkiej gotówki, jak i złą jakością samego mieszkania. Kluczowe w tym wypadku są instalacje grzewcze i wodno-kanalizacyjne. Konieczność wymiany lub ich gruntowny remont mogą bowiem pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zwróć też uwagę na stan ścian oraz podłóg. Wszelkie mankamenty możesz wykorzystać do negocjacji ceny na rynku wtórnym.

Odbiór mieszkania deweloperskiego także wymaga pewnej ilości wiedzy, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się odbiorami mieszkań. Dokonują one niezbędnych pomiarów i wyliczeń, na podstawie których można żądać zwrotu części kwoty zapłaconej za mieszkanie z balkonem we Wrocławiu. Członkowie takiej ekipy zweryfikują również stan techniczny drzwi, stolarki okiennej oraz instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. 

Mieszkanie z balkonem Wrocław 

Dodatkowym atutem mieszkania jest bez wątpienia balkon lub taras. Docenią to nie tylko osoby palące, ale także fani posiłków na świeżym powietrzu. Tego typu dodatek pozwala również cieszyć się promieniami słońca w domowym zaciszu. W przypadku mieszkań położonych na wyższych piętrach można liczyć na dodatkowy bonus w postaci widoków. Oczywiście zależy to od usytuowania samej nieruchomości.

Osoby, które obawiają się ciekawskiego wzroku sąsiadów, mają do wyboru spory wachlarz opcji osłonięcia balkonu. Popularnym wyborem jest zabudowa z paneli drewnianych lub pergola z pnączem. Znacznie droższą opcję stanowi zabudowa panelami szklanymi. To rozwiązanie jest często stosowane w celu ochrony przed ptakami, przede wszystkim gołębiami lub hałasem dochodzącym z ruchliwej ulicy w pobliżu mieszkania. Szklany balkon można osłonić dedykowanymi naklejkami na szyby lub ustawić podłużne donice z wysokimi roślinami, np. popularnymi tujami. Gatunki balkonowe warto dobierać zgodnie z ekspozycją tej części mieszkania. Chodzi tu przede wszystkim o ilość światła, jaka w ciągu dnia będzie docierać do roślin.