Zdrowie i uroda

Kosmetyki z miodem – sposób na młodość

Na rynku znaleźć można całą masę produktów poprawiających wygląd i kondycję włosów. Coraz większą popularnością cieszą się jednak nie preparaty tworzone miesiącami w laboratorium, a raczej naturalne produkty, które znaleźć można w każdym domu. Zaliczyć do nich można między innymi produkty spożywcze, takie jak miód. Ten pyszny, złoty składnik nie tylko doskonale współgra z zimową herbatą, ale także potrafi wspaniale zastąpić bardziej “tradycyjne” środki do włosów. Jakie korzyści da maseczka z miodu na włosy?

Miód na włosy – czy warto?

Miód jest składnikiem zaliczanym do grupy superfoods, czyli produktów spożywczych zawierających duże ilości związków pozytywnie wpływających na działanie organizmu. W sklepie można co prawda znaleźć produkty do włosów z dodatkiem miodu, jednak domowa maseczka z miodu na włosy będzie pozbawiona nadmiaru składników aktywnych. Oprócz tego miód jest produktem, który można znaleźć niemal w każdym domu, więc nawet spontaniczna decyzja o nałożeniu miodowej maski nie musi od razu oznaczać wizyty w sklepie.

Jakie działanie ma miód na włosy?

Jeśli chodzi o miód na włosy, to efekty, które można najłatwiej zaobserwować to przede wszystkim odżywienie, nabłyszczenie, a także ich naprawa oraz wzmocnienie. O ile wcześniej nie podgrzejemy miodu, będzie on także w niewielkim stopniu rozjaśniać fryzurę (odpowiada za to nadtlenek wodoru), co nie zawsze jest pożądane. Mile widziane są za to występujące w miodzie związki o działaniu antyoksydacyjnym oraz przeciwzapalnym.

Jak stosować maseczkę z miodu?

Sposób przygotowania oraz wykorzystania miodowej maseczki na włosy zależy przede wszystkim od oczekiwanego efektu. Miód jest bowiem na tyle bogatym produktem, że w połączeniu z odpowiednimi dodatkami znajdzie zastosowanie w wielu różnych celach. Może być także stosowany samodzielnie, jako naturalna odżywka. Najczęściej dodaje się miód do cytryny, oleju kokosowego lub octu jabłkowego. Co daje takie połączenie?

Cytryna na rozjaśnienie

Nawet stosowany samodzielnie miód na włosy daje efekty rozjaśniające, jednak to właśnie w połączeniu z sokiem z cytryny (50 ml soku na jedną łyżkę miodu) przyniesie zadowalający (jak na domowe warunki) rezultat. Przygotowaną maseczkę należy zostawić na włosach na około 30 minut.

Olej kokosowy dla suchych i zniszczonych włosów

Sposobem na naturalne nawilżenie włosów i ich regenerację jest połączenie miodu z olejami roślinnymi – najkorzystniej wypadają w tym przypadku olej kokosowy oraz arganowy. Odpowiednio przygotowana maseczka na włosy (jedna łyżka miodu oraz dwie łyżki oleju) powinna zostać nałożona na lekko wilgotne włosy i pozostawać na nich przez około pół godziny.

Jak stosować maseczkę z miodu?

Przetłuszczające się włosy są niestety dość powszechnym problemem, jednak także w ich przypadku odpowiednio przygotowana maska z miodu da pozytywne efekty. Aby ją uzyskać, wystarczy przygotować mieszankę miodu i octu jabłkowego w proporcjach 1:2 i tak przygotowanym roztworem spłukać włosy pod koniec mycia.

Oczywiście nie są to wszystkie przepisy na naturalne maseczki z miodu, mające bardzo korzystny wpływ na kondycję i wygląd fryzury. Oprócz mieszania naturalnych składników można także pokusić się o najprostsze dodanie miodu do gotowej odżywki. Możliwości jest wiele, ale wniosek jeden: miód na włosy jest doskonałym kosmetykiem.