psychoterapia
Porady

Na czym polega interwencja kryzysowa?

Interwencja kryzysowa, co to jest? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje całkiem sporo osób. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, czym właściwie charakteryzuje się ta forma pomocy. Jeżeli i Tobie wspomniane pojęcie nie jest znane, dobrze byłoby gdybyś je poznał. Każdy może bowiem przeżywać sytuację, w której interwencja kryzysowa będzie na wagę złota. Dobrze byłoby także zdawać sobie sprawę z tego, gdzie należy poszukiwać wspomnianej formy pomocy. Na szczęście, istnieje coraz więcej miejsc, w których świadczona jest interwencja kryzysowa. 

Interwencja kryzysowa – co to?

Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest interwencja kryzysowa, musisz mieć świadomość tego, że jest to pewna forma wsparcia psychologicznego. Powinieneś także zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to psychoterapia. Charakterystyczne dla interwencji kryzysowej będzie to, iż jest ona jedynie doraźną formą pomocy. Podstawowym celem tego rodzaju wsparcia jest redukcja nadmiernego napięcia emocjonalnego, do którego dochodzi najczęściej na skutek jakiegoś bodźca. Do kryzysu może dojść wskutek działania naprawdę przeróżnych czynników. Interwencja kryzysowa ma doprowadzić do znalezienia jak najoptymalniejszego wyjścia z kryzysowej sytuacji, o ile jest to możliwe. Jeżeli nie, ma ona za zadanie wskazać osobie korzystającej z pomocy taką ścieżkę, która doprowadzi do pogodzenia się z kryzysem.

W bardzo wielu przypadkach interwencja kryzysowa stanowi jedynie wstęp do dalszej pomocy, której potrzebuje osoba zgłaszająca się po wsparcie. Bardzo istotne jest to, aby tego rodzaju pomoc była świadczona przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Co ciekawe, takie wsparcie niekoniecznie musi być oferowane przez osobę, która ukończyła studia psychologiczne. W praktyce jednak, interwencją kryzysową zajmuje się bardzo wielu psychologów i psychoterapeutów. Pomoc tego rodzaju świadczą również lekarze, ratownicy medyczni, policjanci oraz pedagodzy. Bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich kompetencji miękkich. Osoba świadcząca pomoc w kryzysie musi posiadać wysoką odporność na stres, którego w jej pracy na pewno nie zabraknie. Powinna także posiadać dużą dozę cierpliwości, wyrozumiałości oraz empatii. 

Komu może pomóc interwencja kryzysowa?

Jeżeli kogoś interesuje interwencja kryzysowa, co to w praktyce oznacza? Jak już zaznaczono wyżej, źródła trudnych sytuacji mogą być naprawdę przeróżne. Wyróżnić można chociażby kryzysy ekonomiczne, polityczne, medyczne czy psychologiczne. Nierzadko do kryzysu dochodzi na skutek śmierci bliskiej osoby. Interwencja kryzysowa może okazać się wsparciem dla osób, które potrzebują pomocy natychmiast. Bardzo często korzystają z niej osoby borykający się z myślami samobójczymi. Nierzadko stanowi ona także jedyne wyjście dla osób, które powróciły do swoich uzależnień bądź stały się ofiarami przemocy, niekoniecznie w rodzinie. 

Gdzie poszukiwać miejsc świadczących pomoc w kryzysie?

Warto wiedzieć nie tylko co to jest interwencja kryzysowa, ale również i to, gdzie poszukiwać punktów świadczących takie usługi. Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że najwięcej miejsc oferujących interwencję dla osób w kryzysie znaleźć można w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Osoby mieszkające na wsiach i w niewielkich miasteczkach mogą więc mieć trudność ze znalezieniem takiej formy pomocy. Mogą jednakże liczyć na wsparcie telefoniczne dla osób w kryzysie. Jeśli jednak zamieszkujesz stolicę naszego kraju, może zainteresować Cię interwencja kryzysowa w Warszawie. Nie powinieneś mieć także trudności ze znalezieniem pomocy w Krakowie. Rzeszowie czy Łodzi. W miastach wojewódzkich można co do zasady znaleźć kilka, jeśli nie kilkanaście punktów świadczących profesjonalne wsparcie w kryzysie. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się, czy w danym miejscu udzielona zostanie Ci pomoc w trudnej sytuacji, najlepiej zadzwoń do konkretnego punktu i zapytaj. Wówczas powinieneś otrzymać pewne i wiarygodne informacje.