ogród
Porady

Zasady podlewania trawnika

Właściwa pielęgnacja trawnika znacząco wpływa na jego wygląd podczas całego sezonu. Ważnymi zabiegami są podlewanie oraz nawożenie trawnika. Istnieją zasady podlewania, których należy przestrzegać, aby nie zniszczyć murawy i cieszyć się jej pięknym wyglądem. Jak często podlewać trawnik, aby trawa była intensywnie zielona i zdrowa?

Jak podlewać trawnik — najważniejsze zasady

Na temat podlewania trawników istnieje wiele mitów, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślin. Uważa się, że np. świeżo wysiane nasiona powinny zostać od razu podlane. Nie jest to prawda, lepiej jest wysiać nasiona traw na wilgotne podłoże. Późniejsze podlewanie nasion może przyczynić się do ich wymywania, co będzie skutkować nierównomiernymi wschodami. To, jak często podlewać trawę po zasianiu, zależy w głównej mierze od rodzaju gleby, terminu wysiewu, od pogody, a także od wieku trawnika. Wczesną wiosną nowo wysiany trawnik nie wymaga częstego podlewania, dlatego to dobry okres na założenie murawy. Kolejną sprawą jest ilość wody, którą powinno się jednorazowo dostarczyć. Trawnik powinien być obficie podlany. Skąpe nawadnianie negatywnie wpływa na źdźbła, ponieważ trawa, która otrzymuje małe ilości wody, nie wytwarza głębokiego systemu korzeniowego. Duże ilości wody sprawiają, że rośliny korzenią się głęboko i trwale. Na glebach lekkich, piaszczystych, o niewielkiej zawartości materii organicznej, trawnik powinien być podlewany częściej, niż na glebach żyznych lub ciężkich.

Kiedy podlewać trawnik? 

Wiele osób zadaje pytanie, czy można podlewać trawę w słońcu. Pełne słońce może przypalać mokrą trawę, dlatego czynność lepiej jest wykonywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Gęsta murawa wymaga większej ilości wody w tym czasie. Rośliny zdążą obeschnąć do południa, kiedy to słońce świeci najintensywniej. Czasem pada też pytanie, czy podlewać trawę po koszeniu. Warto zaznaczyć, że taka kolejność prac jest prawidłowa. Nie powinno się kosić mokrej trawy, ponieważ negatywnie wpłynie to na jej późniejszy. Mokre źdźbła ulegną uszkodzeniu i zgnieceniu. Koszenie trawnika po podlewaniu lub po deszczu może uszkodzić Twój trawnik. Niekiedy na trawnikach wykonuje się zabiegi chemiczne. Nie powinno się podlewać trawnika potraktowanego środkami ochrony roślin przez najbliższe dni. W przypadku nawozów na trawniki, które są w formie granulowanej, podlewanie murawy pomoże rozpuścić granulki i uwolni część nawozu do strefy korzeniowej roślin. To, kiedy podlewać trawnik, zależy też od pogody. Upalne lato może tworzyć bardzo niekorzystne warunki dla wzrostu trawy. W okresie letnim, kiedy następują długie okresy suszy, młode trawniki powinny być podlewane regularnie. Możesz co drugi dzień obficie zraszać rośliny, unikniesz wtedy nieestetycznej, przypalonej trawy.

Sposoby nawadniania trawnika

Istnieje wiele sposobów podlewania trawnika. Małe powierzchnie można podlewać za pomocą węża ogrodowego, a nawet konewki. Duże i starsze trawniki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza latem. W takim przypadku warto założyć sprawny system nawadniania trawnika. To dobre rozwiązanie, jeśli chce się, aby murawa przez cały sezon była intensywnie zielona i gęsta. System może składać się ze specjalnych rurek oraz ze zraszaczy, które zamontowane są w podłożu. Są niewidoczne i nie wystają spod ziemi. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas koszenia trawnika oraz w trakcie jego użytkowania. Systemem nawadniania można sterować, włączać i wyłączać o określonej porze. Woda pada jedynie na trawę, co zapewnia dużą oszczędność. Instalację możesz podłączyć do wody deszczowej albo do studni. To sprawi, że podlanie trawnika będzie jeszcze bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne. Prawidłowy montaż elementów zapewni ich trwałość, a Ty będziesz oszczędzał czas związany z tą czynnością. W takim przypadku należy zastanowić się nad filtrami do wody, ponieważ może istnieć potrzeba dodatkowego oczyszczenia wody. Korzystanie z wody ze studni będzie też wymagało pompy. To niezbędne urządzenie, aby wytworzyć ciśnienie potrzebne do zraszania.