szafka
Porady

Jak zrobić szafkę DIY? Praktyczne porady

W każdym mieszkaniu czy biurze potrzeba odpowiednich mebli, których głównym zadaniem jest przechowywanie poszczególnych przedmiotów. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup szafki czy szafy w salonie meblowym. Problemem w tym przypadku może się okazać brak personalizacji, dlatego istnieje też wiele firm produkujących meble na zamówienie, co jest związane z wyższą ceną. Zostaje też samodzielne stworzenie takiego produktu, co wbrew pozorom nie jest szczególnie skomplikowane. W takim razie jak samemu zrobić szafkę?

Jak zrobić samemu szafkę? Szafka DIY

Samodzielne wykonywanie mebli nie jest szczególnie trudnym zadaniem, jednak jeśli to pierwsze podejście do tego rodzaju prac, to może zająć stosunkowo dużo czasu. Trzeba też mieć świadomość, że nie obędzie się bez kilku rodzajów narzędzi. Koniecznym elementem jest przyrząd mierniczy, choćby zwykła miarka zwijana. Dzięki niej odpowiednio wymierzy się poszczególne elementy, dzięki czemu cała konstrukcja będzie stabilna, a ponadto na pewno wpasuje się w daną przestrzeń, jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana (np. jeśli szafka ma wypełnić wnękę o określonych wymiarach). Kolejnym istotnym elementem jest wkrętarka, a najlepiej wiertarko-wkrętarka, która umożliwi połączenie części konstrukcyjnych. Można co prawda w niektórych sytuacjach użyć młotka i gwoździ, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie – poza tym wkrętarka umożliwi zamontowanie zawiasów i innych rodzajów okuć.

Jak zrobić szafkę – jaki materiał wybrać?

Wybór materiału jest sprawą indywidualną. Warto stawiać na drewno, ponieważ jest wyjątkowo trwałe i wykonana z niego szafka na pewno przetrwa kilkadziesiąt lat. Z drugiej strony jest stosunkowo drogie, zwłaszcza porównując ze standardowymi płytami MDF, które można otrzymać w wielu wersjach kolorystycznych, a także pod względem kształtu. Takie płyty są także prostsze w obróbce, dlatego tym bardziej warto skorzystać właśnie z nich.

Jak samemu zrobić szafkę?

Na samym początku należy wykonać projekt, nie trzeba oczywiście tworzyć szczegółowych rysunków technicznych, ponieważ najważniejszy jest ogólny kształt oraz wymiary. Należy pamiętać o tym, że płyty MDF mają określoną grubość, którą także warto uwzględnić w projekcie, zwłaszcza jeśli szafka musi mieć dany rozmiar.

Warto także pomyśleć o samej kwestii użytkowej, czyli na przykład odpowiednim doborze zawiasów. Te mogą być tłoczkowe lub puszkowe. Przy skorzystaniu z drugiego rodzaju, należy zaopatrzyć się w specjalny frez do zawiasów, który umożliwi stworzenie miejsca na puszkę zawiasu. Trzeba też zwrócić uwagę na rozmiar tego narzędzia, a konkretnie średnicę. Należy także zachować uwagę podczas frezowania, ponieważ otwór musi mieć określoną głębokość. Do użycia frezu potrzeba oczywiście elektronarzędzia pokroju wiertarko-wkrętarki. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, żeby korzystać z zawiasów, które utrzymają drzwiczki o określonej wadze. Jeśli szafka nie będzie otwierana w bok, ale na przykład do góry, dodatkowo zalecamy montaż podnośnika gazowego, który umożliwi utrzymanie drzwiczek w otwartej pozycji.

Dobrym pomysłem jest także zamontowanie zatrzasku meblowego. Wspomniany zatrzask meblowy jest bardzo przydatny, ponieważ zapobiega otwieraniu się drzwiczek, do czego mogłoby dojść, jeśli są na przykład gorzej wyważone. Mocniejsze zatrzaski są także stosowane jako zabezpieczenie przed otwarciem drzwiczek przez małe dziecko.

Oczywiście szafka może mieć także szuflady, więc w tym przypadku należy zastosować prowadnice o odpowiedniej nośności. W tym przypadku trzeba zachować jeszcze większą dokładność.

Ostatnim rodzajem okuć są uchwyty, które także mogą mieć różne formy i rodzaje, w tym przypadku mamy pełną dowolność.

Szafka DIY – wybierz dobre okucia

W każdym przypadku warto korzystać z okuć i akcesoriów dobrej klasy, ponieważ na komfort użytkowania mebla, ale też żywotność oraz podatność na usterki. Nie są to drogie produkty, dlatego tym bardziej nie warto na nich oszczędzać.