Porady

Jaki chlebak wybrać? Podpowiadamy

Jednym z ważniejszych przedmiotów, jaki powinien znaleźć się w każdej kuchni, jest chlebak. Powinien być on dopasowany nie tylko rozmiarem ale także stylem do kuchni oraz materiałem, z którego jest wykonany. Zatem jaki chlebak wybrać, tak aby wyglądał atrakcyjnie, a jednocześnie służył przez lata?

Na co zwrócić uwagę wybierając chlebak?

Materiał, z którego został wykonany chlebak ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o jego funkcjonalność oraz zachowanie w świeżości przechowywanego w nim pieczywa. Wiele osób zastanawia się, jaki chlebak kupić, aby posłużył na lata? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z czego do najbardziej popularnych wyróżnia się chlebaki wykonane z drewna, chlebaki bambusowe, ceramiczne oraz te ze stali nierdzewnej. Czym się charakteryzują poszczególne modele?

Tradycyjne chlebaki drewniane

Naturalny materiał, jakim jest drewno, będzie pasował do kuchni urządzonej w stylu klasycznym. Z uwagi na to, że drewno jest bardzo naturalnym materiałem, zyskuje się pewność, że w jego wnętrzu będzie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pieczywko umieszczone w drewnianym chlebaku będzie długo zachowywało świeżość, bowiem w jego wnętrzu zostanie zachowana odpowiednia wilgotność powietrza oraz optymalna temperatura. Warto jednak pamiętać, że chlebaki drewniane mogą być dość trudne do utrzymania ich w czystości, a podczas czyszczenia należy zwracać uwagę na najmniejsze szczeliny, w których mogły utknąć okruchy.

Jaki chlebak najlepszy – naturalne chlebaki bambusowe

Do chlebaków, które coraz bardziej zyskują na popularności, są chlebaki bambusowe. Bambus jest materiałem bardzo naturalnym i bardzo ekologicznym, bowiem chlebaki wykonuje się z materiału przyjaznemu środowisku. Co więcej, bambus jest materiałem łatwo odnawialnym. Pieczywo umieszczone w chlebaku wykonanym z bambusa długo utrzymuje świeżość, a co więcej chlebak taki będzie służył przez wiele lat, ponieważ jest to materiał odporny na uszkodzenia i zarysowania. Dodatkowo doskonale absorbuje wilgoć. Osoby poszukujące wysokiej jakości chlebaków bambusowych powinny odwiedzić sklep https://e-kuchcikowo.pl/chlebaki.

Chlebaki ceramiczne – czym się charakteryzują?

Modele ceramiczne są nowością na polskim rynku i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Chlebaki ceramiczne doskonale oddają oraz pochłaniają wilgoć, a jednocześnie gwarantują bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Ceramika jest materiałem, który nie pochłania zapachów, a także nie wchodzi w reakcję z pieczywem umieszczonym w chlebaku. Warto jednak mieć na uwadze, że ceramika dość łatwo ulega uszkodzeniom. Chlebaki wykonane z metalu a w szczególności ze stali nierdzewnej są modelami, które posłużą w użytkowaniu przez lata. Odznaczają się one dużą odpornością na uszkodzenia, zarysowania oraz stłuczenia. Charakteryzuje je także ciekawy wygląd oraz nowoczesny design. Są dodatkowo łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak należy mieć na uwadze, że materiał, jakim jest stal nierdzewna, może być podatna na korozję.

Jak dopasować chlebak do stylu kuchni?

Warto, aby chlebak pełnił nie tylko funkcję praktyczną, ale jednocześnie był ozdobnym oraz przyciągającym wzrok elementem w pomieszczeniu.  Jaki chlebak wybrać, aby pasował on do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia? Do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym doskonale będą pasowały chlebaki minimalistyczne, w odcieniach bieli, szarości lub w kolorze czarnym. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na chlebak w intensywnym kolorze, który będzie przyciągał wzrok na zasadzie kontrastu. Osoby zastanawiające się, jaki chlebak będzie najlepszy do kuchni nowoczesnej, powinny zdecydować się na chlebaki wykonane ze stali ale także z bambusa.

Ciekawym rozwiązaniem są także chlebaki w stylu prowansalskim, które będą idealnie komponowały się w kuchniach, w których dominują delikatne pastelowe kolory. Chlebaki te są najczęściej jasne oraz wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina czy bambus. Pięknie prezentują się także chlebaki w stylu skandynawskim, które wyposażone są w bambusową pokrywkę, która może jednocześnie służyć jako praktyczna deska do krojenia.