Zabawy i zabawki

Jakie zabawki rozwijają koordynację ruchową u dzieci?

Koordynacja ruchowa u dziecka rozwija się już od najmłodszych lat jego życia. Początkowo maluch jedynie leży w łóżeczku i poznaje swoje ciało, z czasem zaczyna chwytać różne przedmioty – zabawki – leżące w zasięgu jego rączek, coraz bardziej poszerzając zakres ruchów. Na każdym etapie rozwoju warto wspierać dziecko w jego działaniach i jak najbardziej stymulować – pomocne w tym są różnorodne zabawki rozwijające koordynację ruchową. Powinny być one kolorowe i przyciągać uwagę najmłodszych – to głównie poprzez zabawę rozwijają się najważniejsze funkcje ruchowe.

 

W jaki sposób stymulować rozwój ruchowy dziecka?

Rozwój motoryki małej i motoryki dużej to złożony proces, który trwa przez wiele lat. Konsekwencją jest rozwijanie szeregu umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Mowa tutaj zarówno o podstawowych czynnościach samoobsługowych (siadanie, chodzenie, ubieranie się, wchodzenie po schodach, podnoszenie przedmiotów etc.), jak również działaniach celowych, ukierunkowanych na pewną efektywność (malowanie z zachowaniem konturów, wycinanie kształtów, pisanie liter i cyfr etc.). Na każdym etapie życia dziecka przydają się zabawki rozwijające, które wspomagają koordynację ręka-oko oraz celowość działań malucha.

Każda aktywność fizyczna podejmowana przez dziecko jest bardzo ważna w kontekście jego rozwoju. Warto więc pozwolić dziecku na testowanie swoich możliwości i zapewnić mu warunki do ćwiczenia umiejętności. Wskazane są więc wszelkie zabawy manualne, wspólne gry i zabawy, wizyty na placu zabaw oraz nauka jazdy na jednośladach dla dzieci (rower, hulajnoga).

Zabawki rozwijające dla dzieci mogą mieć różne formy – nie zawsze muszą być to gotowe zabawki, czasem wystarczy udostępnić dziecku przedmioty codziennego użytku: sztućce, pudełka plastikowe do przechowywania żywności, kubki czy sypkie produkty spożywcze. Przesypywanie, segregowanie, pomoc w kuchni – wszystko to pozwala na ćwiczenie funkcji manualnych dziecka i koordynacji ruchowej. Nierzadko ćwiczenia koordynacji ruchowej są powiązane z niewielkimi urazami i siniakami – niestety nauka prawidłowej równowagi i trudnej sztuki panowania nad własnym ciałem nie należy do najłatwiejszych. Warto wspierać więc dziecko w dążeniu do opanowania tych niezbędnych umiejętności.

Zabawki rozwijające koordynację ruchową – polecane produkty dla dzieci

Na rynku w ofercie wielu sklepów z asortymentem dziecięcym dostępne są różnorodne zabawki rozwijające. Wybierając zabawki warto jest zwrócić uwagę na sposób ich wykonania oraz materiały użyte w trakcie ich produkcji oraz jakość. Najlepszą rekomendacją produktów są pozytywne opinie innych rodziców – dzięki temu można mieć pewność, że zakupiona zabawka spełni oczekiwania młodego człowieka.

Wśród polecanych zabawek rozwijających dla dzieci od lat znajdują się różnego rodzaju zabawki drewniane lub plastikowe, które mają postać piramidy. Można je spotkać chociażby w ofercie firmy Maludas oraz obejrzeć na stronie internetowej producenta. Taka piramida zabawka sprawdza się doskonale również dlatego, że może z powodzeniem stanowić doskonały obiekt zabawy dla dzieci w różnym wieku – już od pierwszego roku życia –  a wraz z rozwojem i dorastaniem dziecka może zmieniać swoje zastosowanie. Zabawki-piramidy pozwalają na budowanie wieży złożonej z kilku elementów, ale w zależności od formy mogą stanowić również doskonałą podstawę do nauki nazw kolorów, segregowania przedmiotów ze względu na ich kształt oraz być wykorzystywane w zabawach ruchowych.

Wszystkie zabawki rozwijające mogą mieć różne funkcje – wiele zależy od kreatywności i pomysłów dziecka oraz jego rodziców. Nic w tym zatem dziwnego, że od lat są najczęściej wybierane – już w latach 80. czy 90. wiele osób bawiło się podobnymi zabawkami, co potwierdza fakt, że są one doskonałe we wspieraniu rozwoju małego dziecka.