matka
Porady

Dom samotnej matki – jak się dostać?

Samotne macierzyństwo nie należy do najłatwiejszych. W szczególności, jeżeli kobieta musi poradzić sobie z wieloma problemami – w tym chociażby z zamieszkaniem. Nie każda matka może bowiem pozwolić sobie na to, aby samodzielnie zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. To właśnie dla takich osób został stworzony Dom Samotnej Matki. Trzeba jednak wiedzieć, że przyjęcie do takiego miejsca nie odbywa się „z miejsca”.

Ośrodek Pomocy Społecznej i DSM

Domy dla samotnych matek prowadzone są przez różne organizacje. Przykładowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. na stronie https://www.csr.org.pl/. Jest to placówka publiczna, która prowadzona jest przez łódzkie Centrum Pomocy Rodzinie. Aby móc się tam dostać, trzeba spełnić określone wymagania. Jednym z nich jest skierowanie przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od początku – matka, która chciałaby otrzymać przydział do takiego właśnie miejsca, powinna udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, OSP. To właśnie tam powinna ona złożyć odpowiedni wniosek. Bez obaw, wydawać się to może nieco skomplikowane, ale pracownicy tego miejsca na pewno podpowiedzą danym osobom, jakie warunki trzeba spełniać do domu samotnej matki. Nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie z mnóstwem formalności do załatwienia.

Warunki przyjęcia do DSM

Jak się dostać do domu samotnej matki? Wniosek może zostać przez samotne matki z małoletnimi dziećmi lub będące jeszcze w ciąży, jakie są w trudnej sytuacji życiowej. Nie lada ciekawostkę stanowić może fakt, że właściwy wniosek może zostać złożony także przez samotnego ojca lub też przez osobę, która pełni prawnie funkcję opiekuna. Po złożeniu takiego wniosku Ośrodek Pomocy Społecznej ma 14 dni na to, aby skompletować odpowiednie dokumenty, przekazując je potem do wyznaczonego starosty. On to bowiem odpowiedzialny jest za sprawowanie pieczy nad Domami Samotnych Matek.

O czym trzeba pamiętać?

Dom samotnej matki – jak się tam dostać? Najlepiej sprawdzając, czy poszczególne kryteria zostały dopełnione. Osoba składająca wniosek może i jest w trudnym punkcie swojego życia, ale i tak może ona dopilnować tego. Dzięki temu będzie pewna tego, że ma większe szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi. Wśród formalności, jakie trzeba dopełnić wyróżnia się:

  • rodzinny wywiad środowiskowy – powinien zostać on przeprowadzony przez pracownika socjalnego z ośrodka pomocy społecznej,
  • opinia OŚP – to właśnie dzięki tej ocenie można liczyć na to, że będzie się miało większą szansę na otrzymanie miejsca w DSM,
  • zgoda OŚP – ośrodek pomocy społecznej musi wyrazić zgodę na utrzymanie matki/ojca w takiej placówce; oczywiście pobyt pokrywa finansowo w całości ośrodek pomocy społecznej,
  • dokumenty odnoszące się do dziecka – kopia aktu urodzenia dziecka, książeczka zdrowia dziecka,
  • ubezpieczenie.

Do takich placówek potrzebne więc będzie odpowiednie zaświadczenie lekarskie, które będzie dowodem na to, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego, aby zamieszkać w takim miejscu.

Na pewien czas

Dom Samotnej Matki jest miejscem, jakiego nie można traktować jako formy stałego miejsca do zamieszkania. Na ogół kobiety oraz mężczyźni otrzymują jeden rok na to, aby mogli oni w tym czasie poukładać wszystkie swoje sprawy życiowe. Po tym okresie trzeba będzie się wyprowadzić. Taki warunek trzeba zaakceptować jeszcze przed wprowadzeniem się do danego miejsca. Nie ma się więc co ociągać, aby być pewnym tego, że w odpowiednim momencie życia, będzie miało się już w miarę ustabilizowaną sytuację życiową.

Na szczęście, tego typu placówki pełne są osób, jakie udzielają psychicznego wsparcia wszystkim matkom. Zresztą, nie chodzi tutaj tylko o wsparcie psychiczne, ale również inne. To dzięki nim będzie można odnaleźć się na nowo w swoim życiu. Chociaż na początku wydawać się to może niemożliwe, to w końcu wszystko się ułoży, znajdując miejsce w życiu dla siebie i dla dziecka.