słownik
Porady

Jaki język obcy wybrać i dlaczego?

Powszechnie wiadomo, jak wiele korzyści przynosi znajomość języków obcych. Dzięki niej można nie tylko otrzymać lepiej płatną pracę, ale również poznawać kultury innych państw czy bez problemu porozumieć się w czasie wakacyjnego wyjazdu. Niemniej jednak należy dokonać odpowiedniego wyboru, gdyż przyniesie jak najwięcej dobrego. Jakiego języka obcego się uczyć?

Angielski, a może hiszpański?

Znajomość języka angielskiego to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa. Bez niej nie sposób zdobyć dobrze płatnej posady, przydaje się także na przykład podczas oglądania filmów lub seriali. Osoby, które nie znają angielskiego w stopniu zaawansowanym, powinny podszkolić się właśnie z niego. Niemniej jednak często można rozpocząć naukę drugiego języka obcego. Który z nich warto wybrać?

Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim niemiecki, choć nie da się ukryć, że jest on stosunkowo trudny. Nie dla każdego nauka tego języka będzie przyjemnością, dlatego dobre rozwiązanie stanowi również francuski, nazywany językiem dyplomacji. Z drugiej strony, jest to jeden z trudniejszych w romańskiej grupie, szczególnie w kontekście opanowania zasad wymowy.

Jeśli nauka języka ma być prawdziwą przyjemnością, warto wybrać włoski czy hiszpański. Cechują się melodyjnością, zatem stosunkowo łatwo zapadają w pamięć. Należy jednak pamiętać, że nie są aż tak pomocne przy szukaniu pracy jak niemiecki bądź francuski.

Języki przyszłości – które warto wybierać?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na tak zwane języki przyszłości, których nauka jeszcze kilka lat temu nie była zbyt popularna. Ich znajomość może w przyszłości przynieść znaczące korzyści. Wśród nich wymienia się między innymi chiński, japoński, szwedzki czy arabski. Nauczenie się ich wymaga niemałego zaangażowania – zwykle od momentu rozpoczęcia kształcenia do opanowania języka w stopniu średniozaawansowanym mija co najmniej kilka lat. Na początek najczęściej uczniowie muszą przyswoić sobie alfabet, którego nie używają na co dzień. W przypadku języków skandynawskich jest nieco łatwiej, bowiem bazują na literach podobnych do polskich.

Kursy przyszłościowych języków obcych najczęściej odbywają się w dużych miastach, natomiast w mniejszych miejscowościach nie sposób znaleźć podobne oferty. Warto mieć na uwadze, że nauka online w tym przypadku nie zawsze jest efektywna – przynajmniej na początek dobrze więc uczęszczać na kursy stacjonarne.

Jaki język obcy będzie najlepszym wyborem?

To, jaki język obcy okaże się najlepszym wyborem, zależy w głównej mierze od motywacji ucznia. Jeśli zaczyna naukę, aby zdobyć lepiej płatną pracę, to dobrym wyborem będą języki przyszłości, czyli wspomniany chiński, japoński czy arabski. Mowa tutaj głównie o egzotycznych opcjach, które są bardzo trudne, jednak ich znajomość przynosi wiele korzyści – głównie w postaci benefitów finansowych.

Tymczasem w przypadku, gdy nauka języka obcego ma być przyjemnością i sposobem na spędzenie wolnego czasu, można postawić na hiszpański czy włoski. Są stosunkowo przyjemne i lekkie w przyswajaniu, a ich znajomość również może zaprocentować, na przykład w kontekście wakacyjnych wyjazdów.

Eksperci są zdania, że dobrze dziś znać język niemiecki – osoby z jego zaawansowaną znajomością bez problemu odnajdą się na rynku pracy. Co prawda, stanowiska są nieco gorzej opłacane niż w przypadku osób znających języki egzotyczne, jednak na ogół i tak nie można narzekać na zarobki.

Osoby, które nie mają dużych zdolności językowych, a nauka przychodzi im bardzo ciężko, powinny wybrać przede wszystkim język angielski oraz hiszpański. Te dwa uchodzą za jedne z najłatwiejszych, choć oczywiście nie sposób ukryć, że nabycie umiejętności swobodnego porozumiewania się w nich wymaga sporych nakładów pracy. Bez względu na to, jaki język obcy finalnie wybierze uczeń – włoski czy hiszpański, niemiecki bądź francuski, ich znajomość z pewnością okaże się cennym atutem na rynku pracy, a także podczas wyjazdów wakacyjnych.