Urządzając funkcjonalny i atrakcyjny ogród należy zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń, wymagania roślin, które pragnie się posadzić oraz na styl, w jakim zostanie wykonana zielona aranżacja. Niektóre rośliny wymagają regularnej pielęgnacji oraz sporej wiedzy ogrodniczej, dlatego warto również to wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu. Piękne ogrody w Kielcach mogą być inspiracją dla każdego, ponieważ powstają z pasji do zieleni — wykonanie jest staranne, a rośliny doskonale dobrane do panujących w ogrodzie warunków.
Dobór roślin do dostępnej przestrzeni
Rośliny mają swoje wymagania, architekci krajobrazu oraz ogrodnicy doskonale znają te potrzeby, dzięki temu do swoich projektów dobierają jedynie te gatunki, które w danym miejscu będą czuć się dobrze, co zaowocuje bujnym wzrostem. Drzewa, krzewy oraz byliny mają również swoją docelową wielkość. Miniaturowe formy roślin dedykowane są do niewielkich przestrzeni, nie zacieniają ogrodu i rosną dość wolno. Ważne jest również siedlisko — czyli gleba, jaka występuje w danym miejscu oraz nasłonecznienie terenu.
Rośliny sadzi się zwykle w grupach. Skupiska roślin powstają z gatunków o tych samych lub zbliżonych wymaganiach. Warto łączyć ze sobą różne kolory kwiatów oraz tekstury liści. Należy pamiętać, że rośliny największe sadzi się jako tło, są to zwykle drzewa lub większe krzewy. Niewielkie byliny lub krzewy stanowią pierwszy plan.
Inspiracja naturą, czyli ogrody Kielce
Niektóre ogrody w Kielcach zachwycają swoją naturalnością oraz roślinnością. Projektanci ogrodów postawili na naturalne formy roślin, dzięki temu ogród nawiązuje do przyrody oraz pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Takie ogrody powstają, jeśli wybiera się rośliny, których nie trzeba formować. Są to zwykle drzewa i krzewy liściaste, kwitnące byliny oraz trawy. W dużych ogrodach może powstać atrakcyjna dla owadów łąka kwietna. Rośliny są nieco nieuporządkowane, ale całość wygląda bardzo harmonijnie, mimo iż nie sadzi się roślin w rzędach.
W ogrodach bardzo ważne są również elementy małej architektury oraz materiały, z których powstają nawierzchnie lub ścieżki. W ogrodach naturalistycznych stawia się na drewno, kamienie lub płytki gresowe, które imitują naturalne materiały.
Ogrody bezobsługowe — jak je projektować?
Bardzo dużą popularnością cieszą się ogrody bezobsługowe, czyli takie, które wymagają niewielkiej ilości zabiegów pielęgnacyjnych w ciągu roku. To rozwiązanie idealne dla osób, które pragną mieć piękny ogród koło domu, ale nie mają czasu lub ochoty na przycinanie, koszenie oraz pielenie rabat. To właśnie dla nich projektuje się bezobsługowe ogrody – Kielce to miejsce, gdzie wielu inwestorów zdecydowało się właśnie na taką aranżację.
W tych założeniach królują rośliny iglaste o miniaturowej formie i małej sile wzrostu. Roślin nie trzeba często przycinać, nie gubią liści na zimę. Dodatkowo warto zdecydować się na ściółkowanie rabat. Pozwala to ograniczyć ilość chwastów oraz zabezpiecza podłoże przed wysychaniem. Dzięki temu nie trzeba pielić oraz można ograniczyć podlewanie.