firma
Porady

Jak przebiega zakładanie spółki?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. W celu rozpoczęcia działalności i stania się jej właścicielem należy dopełnić szeregu formalności. Jest to możliwe na dwa sposoby – tradycyjnie u notariusza lub szybciej i taniej przez internet. Jak przebiega zakładanie spółki w Krakowie?

Zakładanie spółki, Kraków – u notariusza czy przez Internet?

Osoby przygotowujące się do zakładania spółki w Krakowie często nie wiedzą, czy lepiej jest to uczynić u notariusza, czy też drogą internetową. Jak się okazuje, każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Decydując się na wariant tradycyjny z pewnością zapłacimy więcej, chociażby ze względu na konieczność opłacenia usług notarialnych. Choć rejestracja przez internet nie jest obarczona takimi kosztami, tutaj napotkamy istotne ograniczenia – nie będziemy mogli w zasadzie zmienić treści umowy, a wkład własny będzie musiał zostać opłacony w gotówce.

Wymagania dotyczące zakładania spółki – Kraków

Żeby zakładanie spółki w Krakowie mogło dojść do skutku, musimy spełnić konkretne wymagania. Chodzi tu między innymi o zawarcie umowy spółki. Jak wspomnieliśmy, sporządzenie jej u notariusza pozwala nam zawrzeć w niej niestandardowe zapisy, które nierzadko okazują się nieocenione, jeśli chodzi o zabezpieczenie interesów poszczególnych wspólników. Powinniśmy w niej zawrzeć takie elementy, jak siedziba, przedmiot działalności, liczbę oraz wartość udziałów wszystkich wspólników, wysokość kapitału, a także czas trwania danej spółki, w przypadku gdy ma to zastosowanie. Wśród kolejnych wymagań dotyczących zakładania spółki w Krakowie znajduje się powołanie zarządu, opłacenie kapitału zakładowego, dokonanie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz – jeżeli jest to konieczne – powołanie rady nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Rejestracja w KRS – zakładanie spółki, Kraków

Przy zakładaniu spółki w Krakowie rejestracji w KRS należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od podpisania przez wspólników umowy spółki. W związku z tym konieczne będzie uiszczenie kwoty – w przypadku zakładania spółki drogą tradycyjną będzie to 500 złotych, natomiast jeżeli formalności dopełniamy przez Internet, zapłacimy 250 złotych. Do każdej z tych kwot należy ponadto dodać 100 złotych za ogłoszenie o wpisie.

Kapitał początkowy przy zakładaniu spółki w Krakowie

Jeśli myślimy o zakładaniu spółki w Krakowie, musimy wiedzieć, że minimalna wartość kapitału początkowego wynosi 5 tysięcy złotych, które należy wpłacić na rachunek bankowy utworzony na dane spółki. Jeżeli rejestrujemy ją przez Internet, wkład własny musi być wniesiony pod postacią gotówki, natomiast w przypadku drogi notarialnej mogą to być nawet nieruchomości czy prawa autorskie.

Zakładanie spółki w Krakowie a podatki

Jeśli zakładanie spółki w Krakowie przebiegnie pomyślnie, będziemy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu dwóch tygodni. Jego wartość jest uzależniona od tego, jak duży był nasz kapitał. Od wniesionej kwoty należy odjąć koszty zarejestrowania spółki – podatek wyniesie 0,5 procent otrzymanego wyniku.