Wrzody żołądka to wbrew pozorom dość powszechny problem, który może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli u Ciebie także pojawiła się ta nieprzyjemna dolegliwość, na pewno zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób można się jej pozbyć. Dobrze byłoby, gdybyś dowiedział się, jak leczyć wrzody żołądka w sposób skuteczny. Oprócz zażywania określonych medykamentów na pewno konieczna będzie zmiana stylu życia.
Jakie są przyczyny i objawy wrzodów żołądka?
Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę na temat jak się leczy wrzody, musisz znać również ich objawy oraz przyczyny powstawania. W przeciwnym razie nie będziesz wiedział, na czym ta choroba właściwie polega. Otóż pod pojęciem wrzodów żołądka należy rozumieć niewielkich rozmiarów ubytki śluzówki tego narządu bądź dwunastnicy. Jest to jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Szacuje się, że może dotykać nawet 10% populacji. Jeżeli chodzi o przyczyny rozwoju tego schorzenia, jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim wspomnieć należy o zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Powoduje ona nawet do 80% wrzodów żołądka. Ryzyko powstania tej dolegliwości występuje także u osób nadużywających niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli więc masz w zwyczaju zażywać aspirynę na ból głowy, lepiej zrezygnuj z niej na rzecz paracetamolu. Jest on zdecydowanie łagodniejszy dla Twojego układu pokarmowego. Na powstanie wrzodów wpływ mają także używki – w szczególności alkohol, kawa i papierosy. Wrzody zdecydowanie częściej dotykają osób żyjących w chronicznym stresie. Objawy choroby wrzodowej są dość charakterystyczne. Jeśli doświadczasz tego problemu, zapewne dokuczają Ci pieczenie w żołądku, ucisk, nudności czy zgaga.
Jakie leki stosować?
Jeśli Twoim problemem są wrzody, zapewne chciałbyś wiedzieć, jak skutecznie się ich pozbyć. W pierwszej kolejności należy pomyśleć o diagnostyce – w tym celu udaj się do gabinetu lekarskiego. Możesz pójść w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który najpewniej wręczy Ci skierowanie do gastrologa. W diagnozowaniu wrzodów żołądka dużą rolę odgrywa badanie endoskopowe. Może ono zostać wykonane w znieczuleniu ogólnym. Jeśli przypuszczenie zostanie potwierdzone, specjalista zaproponuje terapię.
Jak leczyć wrzody, aby można było liczyć na szybkie ustąpienie dokuczliwych objawów? To w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania problemu oraz od decyzji lekarza prowadzącego. Zazwyczaj stosowane są tak zwane inhibitory pompy protonowej, które zobojętniają kwas solny w żołądku. Dzięki temu wszelkie ubytki w śluzówce żołądka mają szansę prawidłowo się wygoić. Być może zastanawiasz się także nad tym, jaki skuteczny lek na wrzody żołądka bez recepty można nabyć w aptece. Na szczęście, jest kilka takich preparatów. Zazwyczaj bazują one na solach wapnia, magnezu oraz glinu. Wiele z nich może być stosowanych równolegle z lekami na receptę. Zawsze przed ich użyciem warto jednak skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Jakich zmian dokonać w swoim trybie życia?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak leczyć wrzody na żołądku, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest to proces długotrwały. Dokuczające Ci objawy nie ustąpią od razu, a dopiero po paru tygodniach stosowania zaleconych leków. Farmakoterapia to jednak za mało. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak się pozbyć wrzodów żołądka na dłużej, musisz dokonać pewnych zmian w swoim stylu życia. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uporczywy problem nie powróci. Co takiego powinieneś więc zrobić? W pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej diecie. Najlepiej, jeśli spożywane potrawy będą lekkostrawne. Smażenie zamień na pieczenie, duszenie bądź gotowanie na parze. Zrezygnuj z ostrych przypraw i nadmiaru soli.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się wrzodów, musisz pamiętać również o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Pij letnią wodę małymi łyczkami. Zimne napoje mogą niepotrzebnie podrażniać śluzówkę żołądka i powodować wzmożoną produkcję kwasu solnego. Postaw także na herbatki na bazie siemienia lnianego, lukrecji czy rumianku. Uważaj natomiast na miętę pieprzową. Zrób także wszystko, aby zredukować stres. Regularnie spaceruj, medytuj bądź zacznij uczęszczać na psychoterapię.