salon
Porady

Jak zaaranżować salon w stylu nowoczesnym?

Przestronny salon jest sercem każdego mieszkania i domu. To właśnie jest przestrzeń, gdzie odpoczywamy, bawimy się z dziećmi i możemy spędzać czas z bliskimi. Właśnie dlatego warto zaaranżować swój pokój dzienny w taki sposób, by nie tylko cieszył oko, ale także charakteryzował się wygodą i funkcjonalnością. W poniższym artykule udzielimy kilku wskazówek w kwestii urządzania salonu w stylu nowoczesnym. Podpowiemy, jaki narożnik do małego salonu warto wybrać, oraz jak zamaskować karnisz.

Narożnik do małego salonu — na jaki się zdecydować?

Jeszcze niedawno narożne kanapy budziły skojarzenia dużych gabarytów. Jednak obecnie mebel ten jest znacznie mniejszych rozmiarów, tym samym prezentując lekkość i funkcjonalne zastosowanie. Taki narożnik może stać tradycyjnie — przy ścianie albo wydzielać pomieszczenie.

Odsunięty jedną częścią od ściany narożnik może skutecznie podzielić mały salon na strefę relaksu lub przykładowo strefę jadalną. Tak samo, gdy jesteśmy właścicielami salonu z aneksem kuchennym. Narożnik zapewnia przede wszystkim wygodę i praktyczność szczególnie w małych mieszkaniach. Nierzadko pełni również rolę łóżka, co znacząco wpływa na zaoszczędzenie miejsca. Ponadto narożnik zajmuje mniej miejsca, niż w przypadku tradycyjnego zastawu wypoczynkowego, który składa się z niewielkiej sofy i przykładowo dwóch foteli.

Gdy dysponujemy niewielką powierzchnią, odpowiednie zagospodarowanie każdego centymetra będzie miało ogromne znaczenie. Jeden błąd może zaburzyć całą funkcjonalność salonu. Kanapa narożna powinna być więc dokładnie wymierzona i dobrze dobrana. Całkowicie odpadają zakupy nieprzemyślane, a tym bardziej pod wpływem emocji.  Zanim dokonamy wyboru narożnika do małego salonu, zmierzmy pomieszczenie i zaplanujmy ustawienie wszystkich mebli. Tym sposobem możemy określić, na jakie wymiary narożnika możemy sobie pozwolić. Na uwagę zasługują zwłaszcza narożniki w kształcie litery L, dające możliwość swobodnej aranżacji, a także przykładowo ustawienia mebla w kącie. 

Narożnik do małego salonu — na co warto zwrócić uwagę?

  • funkcjonalność należy dopasować do swoich wymogów,
  • warto zrezygnować z podłokietników, ponieważ zajmują dużo miejsca — ewentualnie dopuszczalne są proste i jednocześnie węższe podłokietniki,
  • modułowość, która pozwala na dowolne modyfikowanie, a także powiększenie ergonomii,
  • weźmy pod uwagę stosunek wielkości kanapy do powierzchni całego salonu, a także aranżacji, jaką planujemy,
  • dobry narożnik powinien być lekki, bez zbędnych zaokrągleń, które wychodzą poza zewnętrzną linię zabudowy.

Jak zamaskować karnisz w nowoczesnym salonie? Praktyczne wskazówki

Do najpopularniejszych sposobów na skuteczne ukrycie karnisza należy zamontowanie specjalnych maskownic. Niektóre modele są podświetlane, co może jeszcze bardziej poprawić wygląd naszego nowoczesnego salonu. Listwy sufitowe LED po zamontowaniu prezentują się niezwykle estetycznie. Przede wszystkim są łatwe w montażu i powinien sobie z tym poradzić każdy, nawet początkujący majsterkowicz. Listwy sufitowe LED są przede wszystkim rozwiązaniami nowoczesnymi i znajdą swoje zastosowanie w każdym typie wnętrza, nie tylko w salonie. Ich ogromną zaletą jest nie tylko zasłonięcie karniszy, ale także zapewnienie dodatkowego, niezwykle nastrojowego światła. 

Kolejny sposób jest nieco trudniejszy. Polega na wykonanie specjalnej konstrukcji — kasetonu z karton-gipsu. Należy go wykonać w taki sposób, aby był w stanie ukryć karnisz. Pamiętajmy jednak, że przygotowanie konstrukcji i opłytowanie sufitowej półki nie jest zadaniem prostym. Początkująca, niewprawiona osoba może sobie z nim nie poradzić. Jeśli bardzo zależy nam na ukryciu karnisza, nie obejdzie się bez skorzystania z usług profesjonalistów, zatrudniając ekipę budowlaną wyspecjalizowaną w tworzeniu konstrukcji kasetonowych.

Wielu osobom udaje się też częściowo ukryć karnisze przy pomocy efektownych dekoracji. Mogą to być tkaniny, czy nawet bardziej ekstrawagancka firana. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy przykryć karnisz sufitowy.