Porady

Jak zastosować listwy ścienne dekoracyjne w domu?

Sztukateria to coś co upiększa domy w sposób bardzo delikatny, ale jednocześnie efektowny i estetyczny. Jest to zabieg upiększania wnętrza znany architektom i projektantom od wielu wieków, znany najbardziej w okresie renesansowo – barokowym, ale zachował się do dziś i chętnie stosowany jest przy aranżacjach domów.

Na sztukaterię składa się wiele części dekoracyjnych, które można użyć w swoim domostwie, najczęściej są to elementy, które umieszcza się na elewacjach ściennych. Po dziś dzień stosuje się tego typu dekorację, ponieważ nie tylko są estetyczne, ale także używane są do zakrywania różnych niedoskonałości czy instalacji elektrycznych, a więc są również bardzo funkcjonalne.

Jedną z części sztukaterii są dekoracyjne listwy ścienne, które szeroko cieszą się popularnością ze względu na funkcjonalność i estetykę. Mogą być stosowane na zewnątrz, jak i wewnątrz, dlatego tak chętnie się je montuje.

Dekoracyjne listwy ścienne

Listwy ścienne dają bardzo szerokie pole do popisu i wykazania się kreatywnością. Słyną z tego, że znane są tak naprawdę od starożytności oraz ze względu na sporą ilość zalet, jakimi się cechują. Niegdyś wykonywane były głównie z gipsu, obecnie dzięki rozwojowi świata i szerszemu dostępu do większej ilości materiałów, spotkać można przede wszystkim listwy wykonane ze styropianu czy polistyrenu, co z pewnością wpływa na ich odporność na zniszczenia, brud oraz powoduje, że są znacznie bardziej ekologiczne.

Listwy dekoracyjne dają bardzo dużo możliwości do tworzenia indywidualnych kompozycji. Cały wachlarz przeróżnych tego typu dekoracji można znaleźć na stronie https://efekciarnia.pl/1277-listwy-scienne. Gdzie każdy zainteresowany aranżacją wnętrz znajdzie coś odpowiedniego do stworzenia ciekawego wzoru naściennego z tak prostych akcesoriów. W ofercie tej firmy znaleźć można solidne listwy, które dzięki jakościowemu materiałowi, z jakiego są wykonane, powoduje to, że są odporne na pęknięcia lub deformacje, a w dodatku są łatwe do czyszczenia.

Jak włączyć listwy ścienne do projektu mieszkania?

Jeżeli ktokolwiek interesuje się aranżacją wnętrz, a przy tym planuje projekt mieszkania i udekorowania go to zastosowanie listew ściennych będzie idealnym rozwiązaniem. Tak naprawdę nie ma jednego, konkretnego schematu, w jaki sposób umieszczać sztukaterię na ścianie. Wszystko to zależy od tego, gdzie i w jakiej wielkości pomieszczeniu ma ona zostać zamontowana oraz jaki efekt chce się osiągnąć. Jeżeli listwy mają wydłużyć to wiadomo, że zostaną przyklejone w kształcie podłużnych prostokątów, natomiast jeżeli mamy pewien układ kolorystyczny to możemy zastosować kompozycję nazywaną lamperią, która daje złudzenie paneli angielskich. Wszystko zależy od różnych czynników oraz własnej wyobraźni. Listwy ścienne dekoracyjne dają naprawdę sporo możliwości i pozwalają na ciekawe urozmaicenie wnętrza.

Jak montować listwy ścienne?

Pomimo tego, że listwy ścienne to bardzo łatwa do kupienia i zamontowania dekoracja, trzeba pamiętać o kilku krokach przed przystąpieniem do założenia jej. Cały ten proces ma na celu estetyczne przyklejanie tych elementów, tak aby wyglądały nienagannie.

Przed przystąpieniem do pracy konieczne będzie wykonanie dokładnego planu i rozrysowanie sobie całego układu oraz zmierzenie ich na ścianie, tak aby listwy były wobec siebie symetryczne i oddalone w tej samej odległości. Należy również pamiętać o tym, aby w planie uwzględnić wszelkie przeszkody takie jak kontakty, aby uniknąć nachodzenia się tych elementów na siebie.

Oprócz tego należy przygotować nożyk, miarę, poziomicę, ołówek, farby oraz klej, którym to przymocujemy. Kiedy wszystko mamy już odmierzone to należy przejść do przycinania listew oraz zaznaczenia odpowiednich punktów na ścianie, na których przyczepi się sztukaterię.

Kiedy to już mamy przygotowane to należy przejść do klejenia listew, co robimy od góry i dołu. Nadmiaru kleju akrylowego przecieramy i elementy dekoracji przyczepiamy do ściany.

Po wyschnięciu można przejść do malowania listew ściennych według własnego pomysłu.