tomografia
Porady

Tomografia komputerowa zęba – kiedy jest wymagana?

Możliwości tomografii komputerowej są bardzo szerokie, dzięki czemu diagnostyka stomatologiczna może stale się rozwijać i optymalizować procesy związane z doborem odpowiednich metod leczenia. Tomografia wykorzystywana zarówno w implantologii, jak i w ocenie zmian około zębowych. Precyzyjne, przekrojowe obrazy, powstałe za pomocą specjalnych skanów, pozwalają na dogłębną weryfikację stanu uzębienia i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Istnieją przypadki, w których wykonanie rekonstrukcji 2D lub 3D, jest konieczne. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Kiedy należy się na nie zdecydować?

Praktyki stomatologiczne w komputerowej tomografii – Tychy

Dzięki implementacji tomografii w stomatologii można kompleksowo zbadać nawet wewnętrzne struktury kości szczęki i żuchwy. Dawka promieni RTG nie jest wysoka, a efekty przeprowadzonego badania dają wysokie szanse na wykrycie zmian w początkowym stadium. Nawet najbardziej doświadczeni stomatolodzy niekiedy nie są w stanie znaleźć przyczyny dolegliwości, jeśli ta jest niedostrzegalna gołym okiem. Dokładnie zlokalizowanie źródła bólu i szybkie rozpoznanie przyczyn nieprawidłowości pozwala szybko dopasować schemat leczenia pacjenta. Tomografia komputerowa stosowana jest czasem w celach profilaktycznych, czyli np. w celu weryfikacji stanu uzębienia po operacji czy serii inwazyjnych zabiegów.

Kiedy konieczna jest tomografia? – Tychy

Główną decyzję o wykonaniu badania tomograficznego zawsze podejmuje lekarz specjalista. Jest ona konieczna przed rozpoczęciem leczenia w zakresie implantologii. Stosuje się także w przypadku podejrzenia guzów szczęki. Zdecydowana większość przypadków, w których konieczny jest także angaż chirurga stomatologa, również wymaga badania tomograficznego. Ocena pracy stawu skroniowo-żuchwowego, sprawdzenie stanu uzębienie i szczęki, a także zobrazowanie skali choroby bardzo często możliwe jest wyłącznie po wykonaniu przekrojowego skanu. Tomografia może być konieczna także podczas ekstrakcji zęba czy leczenia kanałowego. Wielu stomatologów zleca badanie RTG w przypadkach, w których doszło do zatrzymania zęba w dziąśle.

Skuteczność tomografii – Tychy

Nie ulega wątpliwości, że tomografia komputera w stomatologii jest niezwykle potrzebna. To właśnie dzięki niej wiele przypadków chorób może być diagnozowanych już w początkowym stadium. Profesjonalne gabinety stomatologiczne korzystają z bezpiecznego i sprawdzonego sprzętu do wykonywania skanów RTG. Zabieg jest bezbolesny i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Określanie najmniejszych szczegółów anatomicznych nie byłoby możliwe, gdyby nie komputerowa tomografia. Tychy to jedno z wielu miast w Polsce, w których istnieje możliwość skorzystania z wysokiej jakości usług stomatologicznych. Należy pamiętać, że badanie to powinno być przeprowadzane przez doświadczoną i wykwalifikowaną osobę. Przed rezerwacją wizyty w danej placówce, warto zweryfikować jej rzetelność np. na podstawie opinii pozostałych pacjentów.