lakier
Porady

Jaki pistolet lakierniczy wybrać? Praktyczne porady

Pistolety lakiernicze są powszechnie wykorzystywane w wielu warsztatach. Co ciekawe, znajdują swoje zastosowanie nie tylko w firmach lakierniczych. Często korzysta się z nich także w przydomowych garażach. Skąd tak duża popularność tego narzędzia? Wynika to m.in. z tego, że pistolet lakierniczy umożliwia bardzo szybkie i efektywne pomalowanie różnego rodzaju powierzchni. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że pistolety lakiernicze to urządzenia, które są bardzo łatwe w obsłudze. Oczywiście na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Przy wyborze tego konkretnego, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jaki pistolet lakierniczy stanowi najlepszy zakup?

Jak działa pistolet lakierniczy?

Zanim przejdzie się do wyboru konkretnego modelu pistoletu lakierniczego, warto wyjaśnić, jak to urządzenie właściwie działa. W trakcie użytkowania sprzętu dochodzi do rozpylenia powłoki lakierniczej. Dzieje się to pod wpływem wysokiego ciśnienia. Wypuszczony z urządzenia lakier przyjmuje postać niewielkich kropel. Takie rozwiązanie sprawia, że malowanie pistoletem lakierniczym jest równomierne.

Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele tego typu urządzeń. Jaki pistolet lakierniczy wybrać konkretnie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego, do jakich prac ma być wykorzystywany. Pod tym kątem wybierany powinien być model pistoletu lakierniczego.

Ogólnie rzecz ujmując, pistolety lakiernicze podzielić można na dwa typy – HVLP oraz HP. Te pierwsze stanowią urządzenia niskociśnieniowe. Wyposażone są w dyszę, która charakteryzuje się bardzo dużą ilością niewielkich otworów. W trakcie użytkowania pistoletu ciśnienie zaczyna spadać, a w tym samym czasie wzrasta ilość wypuszczanego lakieru.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pistoletów HP, które są urządzeniami wysokociśnieniowymi. Wyposażone zostały w dyszę z jednym otworem, przez który niewielka ilość lakieru wytryskiwana jest pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Odpowiadając na pytanie, jaki pistolet lakierniczy do lakieru wybrać, nie można zapomnieć o kwestii zbiornika. Urządzenia HVLP wyposażone powinny być w większy zbiornik. Z kolei w rodzaju HP stosuje się mniejsze zbiorniki. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych akcesoriach do pistoletów lakierniczych?

Jaki zbiornik w pistolecie lakierniczym?

Model pistoletu lakierniczego i typ zbiornika muszą do siebie pasować. Wyróżnia się dwa rodzaje. Mowa tu o typach dolnym oraz górnym. Pierwsze z wymienionych wyróżniają się większą pojemnością. Dlatego też stosuje się je do malowania dużych powierzchni. W związku z tym, że w tego typu zbiorniku zmieści się większa ilość lakieru, dlatego właśnie montowany jest na dole. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze w użytkowaniu.

Jak można się domyślić, zbiorniki górne charakteryzują się mniejszą pojemnością. Mogą być zatem bez przeszkód montowane na górze pistoletu lakierniczego. Urządzenia z tego typu zbiornikiem zwykle wykorzystuje się do malowania niewielkich powierzchni. Podkreślić tu trzeba, że pistolety z górnym zbiornikiem są niezwykle precyzyjne, z tego względu wykorzystuje się je do malowania nawet najdrobniejszych detali.

Jaka dysza w pistolecie lakierniczym?

Zastanawiając się, jaki wybrać pistolet lakierniczy, wspomnieć trzeba jeszcze o dyszy. Jest to bardzo ważna część narzędzia. Jeśli mowa o samym elemencie, to pamiętać trzeba, że zawsze powinien być dopasowany do konkretnej powierzchni, którą planuje się malować. Oznacza to konieczność wcześniejszego zapoznania się z charakterystyką materiału pokrywanego lakierem. Jeśli dysza zostanie niewłaściwie dobrana, na pewno nie osiągnie się oczekiwanego efektu. Niezależnie od tego, z jakiego pistoletu lakierniczego będzie się korzystać.

Kupując pistolet lakierniczy, postawić trzeba na jakość jego wykonania. Dlatego urządzenie powinno pochodzić od renomowanego producenta i kupowane w sprawdzonym sklepie. Stanowi to gwarancję wysokiej jakości urządzenia, a tym samym satysfakcję z osiągniętego efektu po malowaniu.