salon
Porady

Jak tanio wykończyć mieszkanie?

Remont starego, czy kupno nowego mieszkania? Własne mieszkanie to marzenie każdego Polaka. Nie ma to jak na swoim, prawda? Nic więc dziwnego, że zarówno młodzi, jak i trochę starsi, chcą za wszelką cenę mieszkać w należących do nich „czterech ścianach”. Kiedy takie marzenie udaje się zrealizować, bardzo często pojawia się kolejny problem lub jak kto woli, wyzwanie.

Jest nim wykończenie nabytej nieruchomości. Dla niektórych może być to z kolei remont całkowity. Obie czynności, choć podobne do siebie, różnią się w kwestiach technicznych oraz finansowych. A przynajmniej tak jest w większości przypadków. Mieszkanie, które jest już urządzone, to znaczy ktoś albo w nim wcześniej mieszkał lub sam właściciel, lub właścicielka pragnie zrobić w nim remont całkowity, wymaga dobrego planowania oraz w wielu wypadkach o wiele większych nakładów finansowych, aniżeli decydując się na remont mieszkania w stanie deweloperskim. Jeśli jesteś w posiadaniu mieszkania na własność i planujesz w nim remont, to sprawa wydaje się prosta — trzeba to po prostu zrobić. Jeśli jednak nosisz się z zamiarem kupna nowego mieszkania, to zanim zdecydujesz się na rynek wtórny lub pierwotny, to lokum z rynku wtórnego warto dobrze obejrzeć nie tylko pod względem wizualnym, ale i technicznym. Przydatne produkty do wykończenia mieszkania znajdują się w sklepie: https://efekciarnia.pl/1288-listwy-przysufitowe-oswietleniowe.

Może się bowiem okazać, że środki, które trzeba będzie zainwestować w remont, przewyższą kosztami kupno mieszkania w stanie deweloperskim a później urządzenie go od postaw. Powstaje zatem pytanie: jak tanio wykończyć mieszkanie, mając do wyboru lokum już urządzane lub w stanie deweloperskim? 

Remont własnego mieszkania — co możesz zrobić, aby obniżyć koszty? 

Przejdźmy do konkretów. Na początek: jak wykończyć tanio mieszkanie, które pochodzi z rynku wtórnego? Przede wszystkim musisz sprawdzić, które z czynności jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Załóżmy, że w naszym wypadku chodzi o remont całego mieszkania oraz wymianę większości rzeczy, które się w nim znajdują. Jeśli zależy Ci na oszczędności, to na pewno wszystkie meble oraz sprzęty, których chcesz się pozbyć, warto wynieść samodzielnie. W ten sposób zaoszczędzisz na usłudze, której często podejmują się firmy przeprowadzkowe. Co więcej, podczas tego typu prac dobrze jest zainteresować się raz jeszcze meblami, których chcesz się pozbyć. Dlaczego? Część z nich może nadawać się do renowacji. To bardzo popularna obecnie metoda dająca meblom drugie życie. Dzięki niej w łatwy sposób można stać się posiadaczem nowych-starych mebli, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze, które należałoby wydać na kupno całkowicie nowych.

Kiedy mieszkanie zostanie już ogołocone ze wszystkich sprzętów, to dobrze jest ocenić swoje możliwości jeśli chodzi o remont ścian. Malowanie to dość prosta czynność, którą jesteś z całą pewnością w stanie wykonać samodzielnie. Innym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się Twoim remontem. Wybieraj tylko takie, w których pracuje po kilku fachowców. To ważne ze względu na czas remontu oraz mniejsze problemy w przyszłości, które również wiążą się z kosztami. Podczas przeróbek instalacji elektrycznych lub zmian ustawienia rur w łazience, warto ufać elektrykom oraz hydraulikom, a nie złotym rączkom. Na początku może być drożej, ale w dłuższej perspektywie taka inwestycja na pewno się zwróci. 

Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim — przeczytaj i zapamiętaj! 

Mieszkanie w stanie deweloperskim jest o tyle prostsze w urządzaniu, niż pochodzące z rynku wtórnego, że nie trzeba pozbywać się z niego żadnych starych mebli czy innych sprzętów. Podobnie jak w przykładzie powyżej, sprawdź, czy jesteś w stanie samodzielnie pomalować ściany. Być może wiesz jak ułożyć panele podłogowe? Meble dobrze jest zamówić na wymiar u jednego fachowca. Obniży to z całą pewnością koszty. Dobrze jest również mniejsze meble zamawiać i skręcać samodzielnie. Podobnie rzecz ma się z wykańczaniem takiego mieszkania. Większość sprzętów — lampy, szklanki, ramki na zdjęcia czy inne ozdoby można zamówić przez internet, co obniży koszty ich zakupu.