parking
Porady

Malowanie pasów parkingowych – jak przebiega? Dlaczego jest tak ważne?

Prawidłowe i czytelne oznaczenie przejść dla pieszych oraz miejsc parkingowych wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a także zmniejsza liczbę wypadków. Głównymi czynnościami, które należy wykonać na nowo powstałych parkingach, jest malowanie pasów parkingowych i zastosowanie oznaczeń pionowych oraz poziomych. Istotne jest też wyraźne zaznaczenie miejsc, w których występuje wzmożony ruch pieszych. Z artykułu dowiesz się, dlaczego malowanie pasów dla pieszych jest istotne oraz jakie techniki są wykorzystywane w ich tworzeniu.

Malowanie pasów na parkingu – znaczenie i techniki

Do malowania linii na parkingach wykorzystuje się głównie dwie metody. Pierwszą jest stosowanie farby cienkowarstwowej. Dzięki tej technice istnieje możliwość szybkiego wyznaczenia miejsc postojowych. Ta metoda jest używana głównie w mało uczęszczanych obszarach, w ten sposób oznaczane są parkingi na osiedlach domów jednorodzinnych, pod urzędami lub w niewielkich zakładach pracy. Linie nie są trwałe, można je w każdej chwili usunąć np. w celu reorganizacji parkingu. Malowanie pasów na parkingu, który należy do galerii handlowej lub do dużego zakładu pracy powinno zapewnić trwałość oznaczeń. Duży ruch samochodowy może powodować szybsze ścieranie się warstwy farby, dlatego parkingi przy obleganych obiektach wyznaczane są przy użyciu chemicznych farb stałych. Technika charakteryzuje się wysoką trwałością, farba gorzej się ściera, ale też jest trudna do usunięcia. Nakładana jest dość gruba warstwa, co jest to możliwe dzięki specjalnym, utwardzanym farbom do malowania pasów. Malowanie oznaczeń poziomych ma też ogromne znaczenie w zakładach pracy, na halach magazynowych, po których poruszają się samochody ciężarowe, wózki widłowe oraz piesi. Prawidłowe oznaczenie powierzchni magazynowej musi spełniać wymogi BHP, zapewniać bezpieczeństwo i ograniczać ryzyko wypadków. W ten sposób wyznacza się miejsca zbiórek ewakuacyjnych, miejsca do składowania palet lub doki załadunkowe.

Malowanie pasów dla pieszych – jak prawidłowo oznaczyć przejście?

Malowanie pasów przejścia dla pieszych jest precyzyjnym zajęciem, a efekty pracy również powinny być trwałe i odporne. Właściwe oznaczenie ruchu dla pieszych gwarantuje dobrą widoczność, a oprócz znaków pionowych, przejścia oznaczane są znakami poziomymi. Mogą być one w kolorze białym lub czerwonym. Przejścia dla pieszych powinny być też dobrze oznaczone na prywatnych parkingach oraz w miejscach, gdzie następuje wzmożony ruch. Są to np. tereny przy zakładach pracy, po których często poruszają się pojazdy. Stosowanie farb trwałych z dodatkiem chemicznych utwardzaczy zwiększa żywotność wykonania, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz na koszty (brak konieczności poprawiania pasów). Cienka warstwa farby może zostać szybko starta, jeśli w miejscu jej położenia porusza się dużo pojazdów. W ten sposób można oznaczać przejścia dla pieszych w parkach oraz na ścieżkach rowerowych.

Malowanie pasów na parkingu – jaki sprzęt jest potrzebny?

Malowanie jest możliwie tylko przy wykorzystaniu urządzeń, które gwarantują powstawanie linii prostych o wyraźnie zaznaczonych konturach. Z tego powodu malowanie pasów parkingowych odbywa się przy użyciu profesjonalnych urządzeń. Malowarki wykorzystywane są oznaczania miejsc parkingowych, przejść dla pieszych oraz linii drogowych. Do urządzenia wlewa się odpowiednią farbę, która jest precyzyjnie nanoszona na powierzchnię. Farbę dobiera się, uwzględniając też rodzaj nawierzchni i jej chropowatość. Innych produktów można używać na drogach asfaltowych, a innymi wyznacza się przejścia dla pieszych np. na halach produkcyjnych. Malowarka może być zasilana energią elektryczną, paliwem lub nie posiadać źródła zasilania. Niewielkie linie można malować prostymi urządzeniami, które charakteryzują się dużą stabilnością, w ten sposób możliwe jest malowanie pasów na parkingu przydomowym. Na terenie dużych obiektów firmy specjalizujące się w malowaniu oznaczeń używają profesjonalnych sprzętów, które gwarantują dużą wydajność i szybkość pracy. Do urządzeń można używać różnych farb, np. akrylowych, silikonowych, rozpuszczalnikowych. Posiadają pistolet, przy pomocy którego udaje się precyzyjnie dozować ilość farby, przez co nie powstają nacieki, a wyznaczone linie są estetyczne.