wojsko
Porady

Jakie buty taktyczne wybrać?

Jakie buty taktyczne wybrać? Jakie są najlepsze buty taktyczne? Czym charakteryzują się buty taktyczne, jakie można dostać w sklepach militarnych? Z tymi pytaniami boryka się wiele osób pracujących w służbach mundurowych, czy też fanów survivalu i militariów. Wychodząc naprzeciw waszym potrzebom, postanowiliśmy odpowiedzieć na te, oraz inne wasze pytania.

Jakie buty taktyczne wybrać?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy określić, do jakich warunków będą te buty przeznaczone – jeżeli mowa na przykład o pieszym patrolu w terenie zurbanizowanym wykonywanym na przykład przez policję czy straż miejską najlepsze będą buty o miękkiej, amortyzującej wkładce, z tym że w ich przypadku nie musimy zbytnio przejmować się ich maskowaniem – mogą być one koloru czarnego lub mieć wręcz połysk. Natomiast jeżeli buty mają być wykorzystywane do tak zwanej zielonej taktyki, to w tym wypadku but powinien być w barwie neutralnej, najlepiej nie czarny, a na pewno nie powinien on błyszczeć. Tutaj dobrze sprawdzą się na przykład buty w kolorze brązowym. W obu przypadkach but musi być wytrzymały, ponieważ nikt nie chce przecież, żeby na przykład w czasie działań operacyjnych odpadła mu podeszwa. Musi być on też wygodny. Nawet z pozoru drobne uwieranie po przejściu w ciągu dnia kilkudziesięciu kilometrów może spowodować urazy stopy takie jak między innymi pęcherze, które mogą skutecznie wyeliminować z dalszego marszu nawet zaprawionego piechura.

Dobre buty taktyczne dzięki zastosowaniu odpowiednich membran takich jak między innymi gore tex, odprowadzają z buta nadmiar wilgoci w postaci potu, jednocześnie zapewniając im do pewnych granic wodoodporność. Nie zapominajmy też o samej wadze butów – im lżejsze, tym lepiej. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy but jest zimowy, letni czy też być może uniwersalny, ponieważ od tego zależy komfort termiczny użytkownika. Równie ważna jest też wysokość buta, bo o ile na przykład będąc w patrolu policyjnym, w terenie zurbanizowanym świetnie mogą się sprawdzić buty o niskiej cholewie, o tyle w czasie wędrówki górskiej, kiedy zajdzie potrzeba pokonania jakiegoś cieku wodnego, lub gdzie będzie dużo błota (na przykład na polnej drodze), wyższa cholewka może utrudnić dostanie się wody do środka buta, co może skutkować zarówno otarciami, jak i też dyskomfortem termalnym.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest dobór buta pod kątem odpowiedniej podeszwy. Tak jak w samochodzie bieżnik opony odpowiada za między innymi za ułatwienie przemieszczania się w danym terenie, tak w przypadku butów to podeszwa za to odpowiada. Jeżeli wybierzesz buty z kiepską podeszwą, to będą one na przykład bardziej ślizgać się na lodzie lub innej śliskiej powierzchni. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze buty taktyczne czołowych producentów wymagają odpowiedniej konserwacji, sama zwykła pasta do butów może okazać się niewystarczająca (a zwłaszcza jej wersja w płynie), dlatego niezbędny może okazać się wosk do butów lub odpowiedni impregnat, jeżeli masz buty z oddychającą membraną, jaką jest na przykład gore tex. Bardzo częstym błędem jest też mylenie butów trekkingowych/turystycznych z butami taktycznymi. O ile faktycznie buty taktyczne mogą świetnie się nadać do różnego rodzaju wędrówek turystycznych, o tyle buty turystyczne mogą nie nadawać się do działań taktycznych, między innymi z powodu wcześniej wymienionego braku odpowiedniego maskowania na przykład przy metalowych szlufkach.

Zakup obuwia taktycznego to dobra inwestycja

Kierując się chęcią zakupu obuwia taktycznego, warto sprawdzić między innymi opinie o danym producencie oraz samym obuwiu. Warto też zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego modelu, czyli z jakiego materiału jest wykonany, jakie posiada membrany, jakiego jest koloru. Bardzo ważna jest też wygoda, ponieważ w przeciwnym razie korzystanie z butów taktycznych może okazać się prawdziwą udręką, wynikającą między innymi bolesnych odcisków, bólu stopy, a w skrajnych przypadkach czarnymi, odchodzącymi od palca paznokciami. Nie warto więc oszczędzać na zakupie obuwia taktycznego.