rolnictwo
Porady

Najpopularniejsze marki traktorów w Polsce

Traktor to podstawowa maszyna w każdym gospodarstwie rolnym niezależnie od jego wielkości. Pozwala w szybkim czasie przygotować pole do siewu, umożliwia zabiegi pielęgnacyjne oraz uczestniczy w zbiorach. Do ciągników można podłączyć wiele sprzętów, bez których praca na polu jest bardzo czasochłonna. Wybór pojazdu rolniczego może być trudny, ponieważ w Polsce znajduje się wiele marek traktorów, które trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o ciągnikach — przeczytaj poniższy artykuł, który pomoże Ci zdecydować się, jaki traktor sprawdzi się w Twoim gospodarstwie.

Popularne marki traktorów w Polsce

Mówiąc o ciągnikach, od razu myśli się o Ursusie. To polska marka traktorów, która swoje maszyny wypuszcza na rynek już od 1946 roku. Nowe modele ciągników mają w nazwie literę „C”, co ma nawiązywać do pierwszych traktorów, które popularne były po wojnie. Niektórzy uważają, że to najlepsze traktory, o dużej mocy oraz o komfortowej kabinie. Wielkim atutem polskiej marki jest też powszechny dostęp do części zamiennych w przypadku potrzeby ich dokupienia lub wymiany. Części do Ursusa produkowane są w Polsce, przez co są dostępne w wielu specjalistycznych sklepach. Możesz dostać je bez problemu i mieć gwarancję, że są najwyższej jakości, ponieważ nad ich wykonaniem czuwa sam producent. Części są długowieczne, a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Ursus od czasu wprowadzenia ciągników serii „C” bardzo poprawił swoje notowania sprzedażowe, rolnicy doceniają wielozadaniowość pojazdów i komfort użytkowania. Traktory polskie są również doceniane za granicą, gdzie sprzedają się bardzo dobrze.

Inne znane marki traktorów w Polsce to np. Zetor oraz New Holland. Pośród tych dwóch marek możesz znaleźć wiele modeli o różnej mocy oraz odmiennym zastosowaniu. Zetor w ostatnich latach sprzedawał głównie jeden model ciągnika, który charakteryzuje się prostą konstrukcją oraz dość dużą mocą. Inne marki traktorów w Polsce jak np. John Deere czy japońska Kubota posiadają niewielkie modele traktorów, które dobrze sprawdzą się jako maszyny pomocnicze na dużych powierzchniach lub jako główne traktory w małych gospodarstwach rolniczych.

Najlepsze traktory — jak wybrać ciągnik do gospodarstwa?

Marki traktorów rolniczych nie powinny być głównym kryterium wyboru. Musisz dobrać ciągnik do swoich potrzeb. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa, rodzaj roślin uprawnych, prace, które wykonujesz na polu oraz ukształtowanie terenu. Najczęściej kupowane ciągniki w Polsce mają średnią moc. Umownie jest to zakres od 70 KM do 100 KM. Traktory o średniej mocy wybierane są głównie do małych gospodarstw rolniczych, a ciągniki o napędzie stałym na dwie osie świetnie sprawdzą się w trudnych terenach, np. na stokach lub na zboczach gór. Warto zwrócić też uwagę na awaryjność maszyn oraz na dostęp do oryginalnych części zamiennych. Tutaj duży plus dla polskiej marki, części do Ursusa są dostępne od ręki. Dotyczy to zarówno nowych modeli, jak i starszych pojazdów. Moc ciągnika jest szczególnie istotna w przy dużych areałach, wtedy należy pomyśleć o ciągniku o dużej liczbie koni mechanicznych. Jest to konieczne do podpięcia maszyn rolniczych, które umożliwiają uprawę ziemi oraz zbiory. 

Jeśli zastanawiasz się, jaki traktor do sadu będzie najlepszy, poszukaj małej i zwrotnej maszyny. Niewielkie pojazdy sprawdzą się w sadach ze względu na swoje rozmiary mogą z łatwością pracować w rzędach pomiędzy drzewami. Ciągnik do pracy w sadzie lub w winnicy powinien charakteryzować się dużą zwrotnością. Przy wyborze ciągnika warto też wziąć pod uwagę dodatkowe ułatwienia w pracy. Może być to wygodna kabina, napęd na cztery koła, nowoczesna skrzynia biegów czy też wyświetlacz LED. Wszystkie dodatkowe funkcje ułatwiają pracę oraz zwiększają precyzję działań. Podczas wyboru traktora, musisz zwrócić uwagę na jego maksymalną masę roboczą, jest to ważne, szczególnie gdy do ciągnika dołączona będzie przyczepa. Najlepsze traktory to takie, które są bezawaryjne, mają odpowiednią moc do danych zadań, są wygodne i łatwe w obsłudze.