Właściwa termoizolacja budynku może znacznie obniżyć koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Ma na celu przede wszystkim ograniczyć straty ciepła z budynku. Z tego względu ociepla się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, ale też stropy, poddasza czy podłogi. Istnieją różne materiały izolacyjne, a każdy z nich może mieć odmienne zastosowanie. Jednak jednym z popularniejszych tworzyw do ocieplania w ostatnich latach stanowi pianka poliuretanowa.
Najczęstsze zastosowanie i właściwości pianki poliuretanowej do ociepleń
Ocieplenie domu pianką świetnie sprawdzi się na poddaszu. To dobry materiał izolacyjny, który dość łatwo się nakłada. Stosuje się go także do dociepleń fundamentów, ponieważ ma wysokie właściwości izolacyjne i jest odporna na wilgoć. Jednak z drugiej strony charakteryzuje się przepuszczalnością dla pary wodnej. Pianka jest bardzo lekka, dlatego nie obciąża elementów konstrukcji. Ponadto bardzo dobrze trzyma się powierzchni, na które zostaje nałożona, dlatego można aplikować ją także na skosy. Jej gęstość sprawia, że nie spływa oraz szybko zasycha, tworząc twardą warstwę. Ciekawą właściwością ociepleń z pianki poliuretanowej jest odporność na działanie szkodników. Nie lubią jej myszy oraz insekty, a także stanowi niesprzyjające środowisko do rozwoju grzybów oraz bakterii. Pianka PUR charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co jest istotne, aby osiągnąć efekt ograniczenia strat energii. Ten materiał posiada niższy współczynnik niż wełna mineralna czy styropian. Z tego względu ocieplanie pianką w Krakowie to bardzo powszechna metoda termoizolacji, którą wykonuje wiele firm.
Dlaczego warto użyć pianki poliuretanowej do dociepleń?
Na korzyść pianki poliuretanowej działa łatwość aplikacji. Materiał można nakładać natryskowo za pomocą specjalnych pistoletów. Tego typu urządzenie pozwala na uzyskanie równomiernej warstwy. Wyspecjalizowani fachowcy cenią sobie pianę PUR, ponieważ pozwala uzyskać dobrą izolację w krótkim czasie. Nie trzeba jej docinać, tak jak to ma miejsce w przypadku wełny mineralnej lub styropianu.
Pianka poliuretanowa do ociepleń może być stosowana wszędzie tam, gdzie występują skosy oraz załamania. Dużą zaletą jest też to, że nie trzeba korzystać z klejów, które wymagają rozrabiania i nakładania na ocieplane powierzchnie. Sama pianka zapewnia dokładne pokrycie powierzchni, co niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych. Są one dość częste w przypadku niewłaściwie położonego styropianu i mogą w znacznym stopniu wpływać na szczelność izolacji oraz generować straty ciepła. Warto też zaznaczyć, że materiał ten jest dość odporny na działanie czynników środowiskowych. Należy też dodać, że ocieplenie pianą PUR jest przyjazny alergikom oraz bezpieczny dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu.
Pianka poliuretanowa – wady
Pianka PUR cieszy się dużym uznaniem branży budowlanej głównie ze względu na nieskomplikowaną aplikację, sporą przyczepność i trwałą izolację budynków. Nieosłonięta przed intensywnym światłem słonecznym może jednak ulec uszkodzeniu, dlatego warto zabezpieczyć ją, jeśli narażona jest na promieniowanie UV. Pianka stanowi tworzywo łatwopalne, mimo iż należy do materiałów, które są zaliczane do samogasnących.
Znasz już wszystkie najważniejsze właściwości, jakie posiada pianka poliuretanowa. Wady i zalety tego typu izolacji pomogą podjąć właściwą decyzję. Trzeba też wiedzieć, że ten materiał nadaje się do dociepleń fragmentów budynków, które wymagają jedynie polepszenia szczelności. Dlatego, jeśli zamierzasz docieplić np. jedną ścianę na poddaszu – ocieplenie pianką PUR będzie dobrym rozwiązaniem. Warto też przed rozpoczęciem ocieplenia przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli obliczyć grubość warstwy materiału potrzebnej do uzyskania najlepszego rezultatu. Zbyt mało pianki może nie spełnić swojej funkcji, natomiast zbyt dużo niepotrzebnie podniesie koszt inwestycji oraz zabierze cenną przestrzeń. Audyt można ponownie wykonać po ociepleniu ścian.