Kolizje drogowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia. Biorą w nich udział nie tylko niedoświadczeni kierowcy, ale również ci, którzy od wielu lat zasiadają za kółkiem. O ile każda osoba zdaje sobie sprawę, co robić, kiedy dojdzie do kolizji z udziałem własnego pojazdu, o tyle nie wszyscy wiedzą, jak się zachować, jeżeli dojdzie do stłuczki autem wynajętym. Duża ilość osób korzysta z usług wypożyczalni. Nawet jeżeli ktoś wykazuje należytą ostrożność, warunki panujące na drodze, nieznana okolica lub zachowanie innego uczestnika ruchu może wpłynąć na wystąpienie stłuczki. Co robić, jeżeli wystąpi kolizja samochodem z wypożyczalni?
Wynajem auta ubezpieczonego
Zanim zostanie udzielona odpowiedź na to pytanie, najpierw warto uświadomić sobie ważną rzecz. Wynajem aut w Koszalinie cieszy się dużą popularnością. Wykorzystywany jest on przez klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz wiele innych osób. Zanim jednak ktokolwiek podpisze umowę wynajmu, powinien upewnić się, czy samochód posiada pełen komplet ubezpieczeń – OC. , AC, NNW oraz assistance. Jeżeli wypożyczalnia tego nie oferuje, należy poszukać innego miejsca, gdzie wszystkie samochody będą dobrze ubezpieczone.
Obowiązkowe polisy
„Ubezpieczeniami obowiązkowymi są: 1)ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej 《 ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych 》” – podany fragment pochodzi z art. 4 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku. Jasno z niego wynika, że każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien mieć OC. Nawet w przypadku wynajętych samochodów. To jednak nie wystarczy. AC i cały wymieniony wyżej pakiet są w stanie zapewnić lepszy komfort psychiczny. W szczególności, że kolizja samochodem z wypożyczalni może wydarzyć się nie tylko z winy osoby korzystającej z usług firm wynajmujących.
Co robić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?
Co robić, gdy miała miejsce stłuczka wypożyczonym autem? Na pewno nie należy panikować, ponieważ w nerwach można popełnić jeszcze więcej błędów. Należy wtedy także zawiadomić policję. W sytuacjach, kiedy kierowcy podróżują swoimi prywatnymi samochodami, można spróbować się porozumieć za zgodą obu stron.
Natomiast inna sytuacja ma miejsce, jeżeli ktoś wynajął samochód i nie jest jego właścicielem. Wtedy potrzebna będzie policja, która pomoże sprawdzić, z czyjej winy wyniknęła kolizja. Nawet jeżeli bez wątpienia leży ona jednej ze stron, oświadczenie odpowiednich służb będzie konieczne. Gdy kierowca pominie ten krok, może dojść do sytuacji, że wypożyczalnia obciąży kosztami naprawy wynajmującego, mimo że sam nie zawinił. Z tego względu warto od razu wzywać policję na miejsce zdarzenia.
Kontakt z wypożyczalnią
Wypożyczony samochód a stłuczka – nie stanowi to niespotykanej czy niemożliwej do wystąpienia sytuacji. Może zdarzyć się nawet najlepszym kierowcom. Fakt, że policja została wezwana na miejsce zdarzenia, nie stanowi konieczności rozwiązania umowy z wypożyczalnią. W taki wypadku osoba korzystająca z usług firmy powinna skontaktować się z pracownikiem – w szczególności, jeżeli pojazd nie nadaje się do dalszej samodzielnej jazdy. Przyjmuje się, że musi to nastąpić w ciągu 12 godzin od zdarzenia. W przeciwnym wypadku to wynajmujący zostanie także obciążony wszystkimi kosztami wymiany i naprawy samochodu
.
Co w przypadku, jeżeli wynajmujący nie jest w stanie zadzwonić do wypożyczalni, na przykład, gdy w wyniku wypadku stracił przytomność i trafił do szpitala? Takie sytuacje również się zdarzają. Aby dopełnić formalności, należy skontaktować się z wypożyczalnią wtedy, gdy wynajmujący będzie w stanie to zrobić. Na pewno uniemożliwiający stan trzeba w odpowiedni sposób udokumentować, dlatego przydać się może także dokumentacja medyczna. To niezbędny element, dzięki któremu unikniesz obciążenia kosztami mogącymi wyniknąć z powodu kolizji z udziałem samochodu należącego do wypożyczalni aut.