Coraz więcej osób we współczesnych czasach zarządzanie finansami osobistymi, kwestie dotyczące inwestowania czy zaciągania zobowiązań powierza doradcom finansowym. Z uwagi na coraz większy popyt na tego typu usługi, rynek osób wykonujących ten rodzaj profesji powiększa się z roku na rok. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług profesjonalnego doradcy finansowego, warto wiedzieć, czym dokładnie się zajmuje i w jakich sytuacjach skorzystanie z jego usług będzie dobrym wyborem.
Kim jest i czym zajmuje się doradca finansowy?
Obecnie istnieją dwie oficjalne definicje określające profesję oraz zakres obowiązków doradcy finansowego. Pierwszą z nich jest wersja narzucona na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej, która definiuje doradcę finansowego jako zawód niepowiązany z istniejącymi instytucjami finansowymi oraz którego najważniejszym zadaniem jest przekazanie obiektywnej oraz w pełni merytorycznej wiedzy swoim klientom.
Drugą sprawnie funkcjonującą i obowiązującą definicją jest ta stworzona przez FECIF (czyli Federację Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych). To właśnie według tej instytucji, doradcą finansowym może być tylko i wyłącznie specjalista w zakresie finansów, którego priorytetem powinno być odpowiednie zaznajomienie klientów z mechanizmami finansowymi, wyjaśnienie wątpliwości, określenie potrzeb oraz profesjonalne i wykonywane z najwyższą dbałością pośrednictwo oraz doradztwo w zakresie usług finansowych. Co ważne, według tej definicji doradca finansowy nie może być pośrednikiem finansowym.
Co robi doradca finansowy?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona, bowiem do zadań doradcy finansowego należy kompleksowa obsługa klienta w zakresie usług finansowych związanych z jego majątkiem. Pomimo tego, że w Polsce nie istnieją formalne wymogi do wykonywania funkcji doradcy finansowego, to coraz więcej osób decydujących się na wykonywanie tego zawodu ma w planach kończenie studiów (najczęściej z zakresu ekonomii, prawa czy finansów i rachunkowości) oraz specjalistycznych kursów. Do najczęściej wykonywanych czynności przez doradców finansowych zaliczyć natomiast należy:
- poznanie i analizę potrzeb klienta,
- doradztwo w kwestiach podatkowych i ubezpieczeniowych,
- dobór odpowiednich produktów do realizacji celów finansowych klientów (np. kredytów hipotecznych, samochodowych, kont osobistych czy produktów emerytalnych),
- pośrednictwo pomiędzy bankiem (lub inną instytucją) a klientem,
- ochrona majątku klienta oraz zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.
Z uwagi na duży wybór produktów bankowych oraz często skomplikowane przepisy prawne i rozwiązania finansowe, doradca kredytowy w Szczecinie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce odpowiedzialnie i efektywnie zarządzać swoimi finansami.
Kiedy do doradcy finansowego?
Usługi oferowane przez doradców finansowych sprawdzą się u każdego, kto nie czuje się pewnie w interpretowaniu przepisów prawnych oraz samym sektorze bankowym. Skorzystanie z usług eksperta finansowego pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. W takim przypadku nie ma konieczności porównywania ofert kilku lub kilkunastu banków, bowiem to właśnie zadaniem doradcy jest wybranie tych, które będą odpowiadać potrzebom i możliwościom klienta. Klienci zyskują także pewność oraz to, że doradca czuwa nad ich sprawą. Wiele starszych osób często nieufnie odnosi się do wielu produktów finansowych oferowanych przez banki czy firmy ubezpieczeniowe. Pomoc doradcy jako osoby trzeciej, niepowiązanej z daną instytucją, pozwoli zyskać pewność, że jego działanie oparte jest na uczciwości i dobrze klienta.
Do doradcy finansowego warto udać się nie tylko w przypadku konieczności zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Odpowiedni ekspert pozwoli wybrać idealną polisę na życie, polisę ubezpieczeniową, uzyskać kredyt gotówkowy czy dokonać konsolidacji kilku posiadanych obecnie kredytów. Podpowie, w jakie instrumenty finansowe najlepiej ulokować swoje oszczędności oraz w jaki sposób oszczędzać na emeryturę.