Porady

Jak i czym myć twarz? Praktyczne porady

Skrupulatnie dbasz o swoją cerę, a i tak pojawiają się na niej wypryski? Wina może leżeć w nieodpowiednim odżywianiu się lub w niewłaściwej pielęgnacji skóry – czasami bowiem, mimo że wydajemy fortunę na najlepsze (z pozoru) kosmetyki, to właśnie ich szkodliwy skład powoduje mnóstwo niedoskonałości. Jak zatem wybierać wśród tylu kosmetyków i jak poprawnie myć twarz, by cieszyć się nieskazitelnie piękną i promienną cerą? Na to pytanie odpowie Ci poniższy artykuł.

Czym myć twarz rano i wieczorem?

Pielęgnacja skóry powinna być naturalna, ale też nie obfitować w nadmierną ilość kosmetyków. Mimo że niektóre z produktów do twarzy, jak kremy czy serum z reguły dostosowywane są do różnej pory dnia, inaczej jest z jej myciem. To właśnie oczyszczanie zarówno rano, jak i wieczorem powinno odbywać się dzięki pomocy tego samego produktu. Niektóre źródła podają nawet (głównie medycyna ajurwedyjska), że mycie skóry twarzy, tym bardziej tej ze skłonnością do wyprysków, winno odbywać się tylko wieczorem, tuż przed pójściem spać. Dlaczego? Bowiem po spędzonej nocy w łóżku skóra i owszem – wytwarza sebum – ale nie w takiej ilości, jak w ciągu dnia, kiedy to broni się przed czynnikami zewnętrznymi. Sebum jest niezbędne do utrzymania prawidłowej warstwy ochronnej naskórka, a poranne mycie twarzy, może tylko niepotrzebnie wysuszyć skórę i zwiększyć nadprodukcję tłuszczu, który skutkuje zapchanymi porami. Czym najlepiej myć twarz z rana, kierując się naturalnymi metodami? Najlepiej samą wodą o letniej temperaturze – woda nie może być ani za gorąca, ani za zimna.

Czym myć twarz, by nie mieć wyprysków?

Wieczorne przemywanie buzi, tuż po zmyciu makijażu i tłuszczu przez specjalne produkty do demakijażu powinno już odbywać się dzięki wodzie oraz delikatnego myjącego kosmetyku. Koniecznie, przy skórze ze skłonnością do wyprysków należy używać tylko i wyłącznie akcesoriów z naturalnym składem. Mogą być to delikatne żele do twarzy lub uwielbiane przez kobiety  naturalne pianki i pasty do mycia twarzy na stronie naszenaturalne.pl. Cera, tym bardziej ta, która wymaga specjalnej pielęgnacji, nie może być absolutnie traktowana kosmetykami z alkoholem (wyjątkiem są zabiegi na twarz przy użyciu kwasów) ani też mydłem. Choć powstaje wiele mitów na temat dobrego wpływu na cerę mydełek dla dzieci, należy pamiętać, że każde, nawet to stworzone dla najmłodszych, co równa się nadprodukcją sebum. Oczywiście, każda skóra reaguje inaczej, jednak lepiej jest zaufać sprawdzonym preparatom. 

Jak prawidłowo myć twarz?

Choć mycie twarzy dla wielu osób wydaje się banalnie proste, tak naprawdę istnieje metoda na prawidłowe używanie żelów lub pianek. Pomaga ona na głębsze wniknięcie preparatu w skórę, a raczej skuteczniejsze pozbycie się zanieczyszczeń i sebum ze skóry twarzy. Choć niektórzy namiętnie inwestują w drogie szczoteczki do twarzy ułatwiające masaż i mycie skóry twarzy wybranym produktem, tak naprawdę dowiedziono już, że przy skórze trądzikowej lub tej, na której często pojawiają się wypryski, ta metoda może tylko zaszkodzić. 

Jak myć twarz, by nie podrażnić jej i pozwolić kosmetykowi działać? To proste – wystarczą tylko Twoje dłonie. Tuż po uprzednim oczyszczeniu skóry za pomocą letniej wody (nie za zimnej ani za gorącej) nawilż twarz i nałóż na ręce myjącą piankę. Jednak – nie daj się zwieść – nie myj buzi, jak na reklamach, przy użyciu opuszków palców, ale za pomocą zgiętych paliczków. Wystarczy tylko, byś dłonie ścisnęła w piąstkę i okrężnymi ruchami myła dokładnie twarz aż do uzyskania piany. Nie zapomnij o przemyciu szyi (o ile nie czyściłaś jej już podczas kąpieli) i spłukaniu obficie letnią wodą. Następnie wytrzyj delikatnie twarz ręcznikiem bawełnianym i nałóż ulubione serum i krem na noc.