nauka
Porady

Jak nauczyć się włoskiego? Czy język ten jest trudny do nauki?

Wyjeżdżasz do Włoch do pracy i potrzebujesz nauczyć się włoskiego? A może chcesz zwiedzić romantyczny Rzym, zatrzymać się w stolicy na kilka tygodni i planujesz poznać chociaż kilkanaście – kilkadziesiąt słówek, które znacznie ułatwiłyby Ci zwiedzanie? A może masz we Włoszech rodzinę i chcesz zatrzymać się w tym kraju na kilka miesięcy? Jeśli planujesz naukę języka włoskiego, powinieneś wiedzieć o tym, co zrobić, by dobrze go sobie przyswoić. Mimo wszystko włoski jest stosunkowo prostym językiem, dlatego też łatwo jest się go nauczyć.

Jak zacząć uczyć się włoskiego?

Możesz kupić sobie w jednej z księgarni językowych samouczek albo rozmówki włoskie do samodzielnej nauki tego języka. Przyda się też wszelkie repetytorium z ćwiczeniami oraz gramatyką. Pomocny będzie również sam słownik włosko-polski i polsko-włoski, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne słówka oraz sformułowania. Nie wystarczy jedynie przeglądnąć książeczek do nauki obcych słówek, ale systematycznie, dzień po dniu, zapamiętywać kilka zdań, wyrażeń czy pojedynczych słówek. Naukę włoskiego w znacznym stopniu może Ci ułatwić  uruchomienie aplikacji na telefonie. Znajdziesz w niej pomocne słowa i wyrażenia, a także po kliknięciu na dane słówko – usłyszysz też jego wymowę. Na początek taka aplikacja na pewno pomoże ci opanować język mówiony. A co z tym pisanym?

Jak szybko nauczyć się włoskiego?

Jeśli zastanawiasz się, jak uczyć się włoskiego, możesz na przykład przed wyjazdem do Włoch zapisać się na zajęcia stacjonarne. Lekcje językowe nie są aż tak drogie i na pewno, by opanować perfekcyjnie język, warto z nich skorzystać. Dzięki nauczycielom za każdym razem będziesz mieć okazję weryfikować swoją wiedzę, a przy tym zyskasz motywację do tego, by wkuwać słówka na pamięć i ćwiczyć gramatykę. Możesz na przykład zacząć naukę języka włoskiego w Poznaniu albo w innej części Polski. A co z lekcjami online? W obecnych czasach są i takie oferty. Wiele placówek językowych z różnych miast w Polsce oferuje także lekcje włoskiego przez internet. Wystarczy mieć kamerkę w telefonie albo w komputerze i trochę wolnego czasu – raz albo dwa razy w tygodniu. Możesz się więc uczyć języków z dowolnej części Polski, obojętnie gdzie mieszkasz.

Czy włoski język jest trudny, czy łatwy?

Włoski język na pewno należy do tych łatwiejszych języków, które da się opanować w zaledwie kilka miesięcy intensywnej, systematycznej nauki. Gramatyka jest dość prosta na poziomie początkującym, na dalszych etapach nauki mogą jednak pojawić się większe wyzwania gramatyczne. Czytanie oraz wymowę poszczególnych słówek czy zdań da się opanować bardzo szybko. Kluczem jest nauczenie się dźwięków oraz tego, jak czyta się poszczególne litery lub zbitki sylab. Poza tym włoski to bardzo piękny język. I na pewno należy do tych, które łatwo i szybko opanować.

Podsumowanie

Nauka języków obcych wcale nie musi być taka trudna. Wystarczy systematyczne, codzienne powtarzanie fraz, sformułowań, słówek czy w końcu gramatyki – odrobina samodyscypliny i ogromna cierpliwość do tego, by opanować dany język perfekcyjnie. Możesz zapisać się do szkoły językowej i uczęszczać na zajęcia albo też rozpocząć naukę samodzielnie w domu. Jednak pamiętaj, że to w dużej mierze od Ciebie zależy, w jakim stopniu opanujesz dane zagadnienia. Nauczyciel nie zrobi tego za Ciebie. Oczywiście jego zadaniem jest pomóc Ci w przyswojeniu sobie obcego języka, jednak nie zdziała on cudów.

Jeśli nie przyłożysz się i samodzielnie nie pouczysz, raczej nie opanujesz perfekcyjnie żadnego języka. Mimo wszystko istnieją języki, których uczy się trudniej i są takie, które przyswaja się z ogromną łatwością. W końcu zawiła gramatyka czy odmiana słówek w jednym zdaniu, zastosowanie różnych czasów na pewno nie sprzyjają nauce. Systematyczna może jednak dać dużo satysfakcji, w momencie gdy widzimy efekty i zaczynamy komunikować się nawet w stopniu podstawowym.